Auto Świat Wiadomości Aktualności Wymuszony postój lepszy niż mandat za prędkość - nowe badania policji

Wymuszony postój lepszy niż mandat za prędkość - nowe badania policji

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Jak zmusić kierowców uzależnionych od prędkości, by wreszcie zaczęli jeździć wolniej? Oto wyniki nietypowego badania, jakie przeprowadzili funkcjonariusze z katowickiej drogówki wspólnie z zespołem policyjnych psychologów. Zapytano kierowców o najskuteczniejszą karę.

Policyjna kontrola
Policja / Policja
Policyjna kontrola
  • 529 osób wzięło udział w policyjnym badaniu. Najwięcej, bo ponad 42 proc., stanowiły osoby w wieku 26-40 lat
  • Przymusowy postój uznano za skuteczną formę - wskazało na nią aż 55 proc. ankietowanych
  • Niemal 45 proc. respondentów uznało, że zwiększenie liczby punktów karnych czy podwyższenie mandatów to skuteczne sankcje

Ileż to razy słyszeliśmy, że nawet kierowcy z wyjątkowo ciężką nogą w Polsce zaczynają spokojniej jeździć za granicą? Oczywiście, zwykle spokojniej poruszają się tam, gdzie grożą wyjątkowo wysokie mandaty. Ale czy samo podniesienie stawek mandatów będzie wystarczającym straszakiem? Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z policyjnymi psychologami przeprowadził sondaż.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Respondentów czekało nietypowe zadanie – wskazanie najskuteczniejszej kary z zaproponowanych w badaniu. Do wyboru były trzy opcje kar za przekroczenie dozwolonej prędkości:

  • stawka najwyższego mandatu karnego zwiększona do 2 tys. zł,
  • dwukrotny wzrost liczby przyznawanych punktów karnych,
  • wymuszony postój odpowiedni do wykroczenia, np. 20 minut za przekroczenie o 20 km/h.

Okazało się, że to przymusowy postój (w Polsce to na razie propozycja nie umocowana prawnie) uznano za najskuteczniejszą formę (w Estonii policja już testuje nowe rozwiązanie). Wskazało na nią aż 55 proc. ankietowanych. Mniejsza grupa (29,8 proc.) uznała, że kara nie jest wystarczająco skuteczną sankcją dla piratów drogowych. A co z pozostałymi opcjami?

Sankcje w postaci zwiększonej liczby punktów karnych czy wyższego mandatu oceniono natomiast tak samo. W obu przypadkach 44,5 proc. badanych oceniło je jako bardzo skuteczne. Mniej, bo 28 proc., uznało zaś, że dodatkowe punkty czy wyższy mandat mają dość niską lub nawet bardzo niską skuteczność.

Przeczytaj też:

Jaka zatem jest konkluzja? W raporcie czytamy: „W ogólnej ocenie respondentów zasadne wydaje się zwiększenie surowości kar za przekroczenie prędkości, a najskuteczniejszą karą za to stanowiłby wymuszony postój”.

W policyjnym badaniu wzięło udział łącznie 529 osób, z których niemal wszyscy posiadali prawo jazdy (98 proc). Wśród badanych respondentów większość stanowili mężczyźni (niemal 85 proc.) Pomysłodawcy wskazali także podział wiekowy. Najwięcej, bo ponad 42 proc. stanowiły osoby w wieku 26-40 lat. Nie zabrakło także osób w wieku 41-55 lat (27 proc.) oraz w wieku 56 lat i więcej (prawie 16 proc.). Najmniejszą grupę stanowili najmłodsi kierowcy w wieku 18-25 lat (15 proc.).

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków