Jak zaznaczyła cytowana w komunikacie Dorota Macieja z zarządu PZU Życie, o tej porze roku, gdy wcześnie zapada zmrok, piesi stają się mniej widoczni na drodze i są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo - padają ofiarą co czwartego wypadku drogowego.

Z naukowych eksperymentów wynika, że pieszy wyposażony w odblask jest widoczny nawet ze 150 metrów, co oznacza, że kierowca, który jedzie po zmroku, dostrzeże go około pięć sekund wcześniej - podkreślono. "To sekundy, które naprawdę ratują życie. Dają szansę na ominięcie pieszego albo naciśnięcie w porę hamulca. Na tym nam zależy. Chcemy zapobiegać wypadkom i ratować ludzkie życie - wyjaśniła Macieja, inicjatorka prowadzonych od września kolejnych społecznych kampanii „Prowadzisz? Odłóż telefon” i „Z życia też zrezygnujesz?!”.

Według cytowanego w komunikacie inspektora Mariusza Ciarki, rzecznika prasowego komendanta głównego policji, widać poprawę w zachowaniu kierowców na drodze, co skutkuje mniejszą liczbą wypadków. "Potwierdza to zasadę, że kampanie społeczne, jak te organizowane przez PZU, mają sens" – podkreślił Ciarka, powołując się na statystyki.

W październiku tego roku, jak wynika z danych przedstawionych w komunikacie, było o ponad 260 mniej wypadków niż rok wcześniej, a więc o prawie 10 proc. W okresie Wszystkich Świętych, gdy Polacy masowo wyjeżdżali odwiedzać groby bliskich, liczba wypadków spadła aż o połowę. PZU deklaruje, że będzie podejmować kolejne inicjatywy i akcje na rzecz bezpieczeństwa. "Już w zeszłym roku rozdaliśmy odblaski wszystkim uczniom klas I-III w Polsce. W tym roku zapraszamy po odbiór świateł odblaskowych i dzieci, i dorosłych" - wyjaśniła Macieja. Podkreśliła, że może je otrzymać każdy, niezależnie od tego, czy jest klientem PZU.

Odblaski z migającą lampką, których przygotowano ponad 200 tysięcy, można odbierać od 21 listopada we wszystkich ponad 400 oddziałach PZU w całej Polsce.

Kampanie PZU na rzecz bezpieczeństwa są częścią szerszego projektu #10latdłużej. Obejmuje on również profilaktykę zdrowotną i inicjatywy na rzecz większej aktywności fizycznej Polaków. "Bezpieczeństwu na drogach służy już nowoczesny system ratunkowy PZU GO, a więc montowane w autach czujniki automatycznie wzywające pomoc w razie wypadku" - wskazano. PZU prowadzi też m.in. akcję na rzecz „korytarzy życia” na autostradach i edukacyjny program „Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU”.