Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Wzmożone kontrole we Wszystkich Świętych. GITD wytacza na drogi "ciężki sprzęt"

Wzmożone kontrole we Wszystkich Świętych. GITD wytacza na drogi "ciężki sprzęt"

Już w tę środę będziemy obchodzić święto Wszystkich Świętych, a to oznacza zwiększony ruch na drogach. Służby wierzą w dobre zachowanie kierowców, ale GITD na wszelki wypadek skorzysta w tym okresie z "ciężkiego sprzętu" takiego jak nieoznakowane mobilne fotoradary. Kontrola najwyższą formą zaufania?

Wideorejestrator GITD zainstalowany w nowym BMW serii 3
Wideorejestrator GITD zainstalowany w nowym BMW serii 3Źródło: GITD
  • We Wszystkich Świętych na drogach zobaczymy nie tylko patrole policji. Swoją własną akcję prowadzić będzie też GITD
  • GITD dysponuje trudnym do rozpoznania sprzętem. Inspektorzy zastawiają na kierowców tzw. fotopułapki
  • Sprzęt zainstalowany w nieoznakowanych radiowozach GITD zmienia je w mobilne fotoradary. Najnowszymi pojazdami we flocie są zmodernizowane BMW serii 3

Chociaż część osób odwiedziło już groby swoich bliskich w miniony weekend, wzmożony ruch z powodu Wszystkich Świętych utrzyma się do końca tego tygodnia. O bezpieczeństwo na drogach dbają w tym czasie różne służby – nie tylko policja, ale też Główny Inspektorat Transportu Drogowego. GITD ma w swoim orężu kilka poważnych argumentów mających skłonić kierowców do rozważnej jazdy. Jaki sprzęt zobaczymy na drogach?

Wszystkich Świętych na drogach. GITD korzysta z mobilnych fotoradarów

Policjanci jak co roku prowadzą akcję "Znicz", w ramach której nie tylko kierują ruchem w okolicach cmentarzy, ale też dokładnie przyglądają się pieszym i kierowcom. Równolegle w okresie Wszystkich Świętych kontrole na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu dużych nekropolii w Polsce prowadzi GITD.

Uwaga – inspektorzy sprawdzają nie tylko transport ciężki (autobusy, ciężarówki itd.), lecz również inne pojazdy! W dodatku mogą robić to z ukrycia, korzystając z tzw. fotopułapek, czyli nieoznakowanych radiowozów pełniących funkcję mobilnych fotoradarów. Ich rozpoznanie nie jest proste, bo GITD postawił na popularne modele na polskich drogach, takie jak Ford Focus, Ford Mondeo, Volkswagen Passat czy Peugeot Partner.

Nieoznakowany Ford Mondeo z głowicą radaru GITD
Nieoznakowany Ford Mondeo z głowicą radaru GITDŹródło: Auto Świat

Wszystkich Świętych na drogach. GITD ma nowe nieoznakowane radiowozy

Najnowszy nabytek inspektorów to 11 poliftingowych BMW serii 3 wyposażonych w wideorejestratory i 18 "trójek", na których pokładzie znajdują się laserowe mierniki prędkości. GITD przekazał, że takie nieoznakowane radiowozy pracują już na terenie całego kraju.

Te pojazdy służą temu, aby dyscyplinować kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, jeżdżą brawurowo, czy też za nic mają przepisy związane z bezpieczeństwem na drogach. Takie właśnie pojazdy uzupełniają nasz system fotoradarowy tam, gdzie nie mogą stanąć urządzenia stacjonarne, gdzie mieszkańcy proszą nas o interwencję, abyśmy monitorowali niebezpieczne odcinki dróg, gdzie kierowcy jeżdżą za szybko

– wyjaśniał Alvin Gajadhur, szef GITD.

Najnowszy zakup GITD, czyli nieoznakowane BMW serii 3
Najnowszy zakup GITD, czyli nieoznakowane BMW serii 3Źródło: GITD

GITD ma też inne narzędzia dyscyplinowania kierowców

Oczywiście mobilne fotoradary to tylko element całego arsenału GITD. Ta formacja obsługuje też system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), w skład którego wchodzą fotoradary, kamery na skrzyżowaniach i odcinkowe pomiary prędkości. Te urządzenia także przyglądają się kierowcom.

W ubiegłym roku, w okresie 29 października – 6 listopada, system CANARD zarejestrował ponad 22 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Rekordzista zarejestrowany w pow. ostrowskim miał na liczniku 140 km/h poza obszarem zabudowanym. Przekroczył dozwoloną prędkość o 70 km/h

– dowiadujemy się od GITD.

GITD włada także systemem CANARD
GITD włada także systemem CANARDŹródło: Auto Świat / Piotr Szypulski

Oprócz tego inspektorzy będą sprawdzać, czy kierowcy zestawów ciężarowych stosują się do zakazów ruchu. Aby poprawić przepustowość dróg i zapewnić kierowcom spokojniejszy dojazd na cmentarze, pojazdy o dmc przekraczającej 12 t nie będą mogły poruszać się po drogach 31 października w godz. 18.00-22.00 i 1 listopada w godz. 8.00-22.00. Zakazem nie są objęte autobusy oraz transporty artykułów szybko psujących się, lekarstw, paliw i żywych zwierząt.

Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków