Już od 1 września 2025 r. w urzędach komunikacji będzie można płacić za prawo jazdy i dowód rejestracyjny Blikiem oraz innymi nowoczesnymi metodami. Starostwa powiatowe zyskają swobodę wyboru operatorów płatności, co oznacza istotną zmianę w systemie opłat za dokumenty związane z motoryzacją.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Wjechał w radiowóz skręcający w lewo. Sąd wydał wyrok. Internet zapłonął
Zmiany dla kierowców w urzędach — tak obecnie wygląda system
Obecny system wydawania dokumentów wygląda w następujący sposób. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) odpowiada za produkcję i personalizację praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych. Dokumenty, które powstają w PWPW spełniają światowe standardy bezpieczeństwa i są zgodne z dyrektywą Rady Unii Europejskiej nr 1999/37/WE. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie tylko je jednak wytwarza, lecz także obsługuje płatności za swoje usługi. Są to między innymi właśnie wydawanie praw jazdy. Od września 2025 r. te zasady ulegną jednak zmianie.
Obecnie ok. połowa polskich wydziałów komunikacji korzysta z narzędzi PWPW do bezgotówkowego pobierania opłat za wydawanie dokumentów. Jak podaje serwis cashless.pl, w tych urzędach zainstalowane są terminale połączone z systemami "pojazd" i "kierowca".
Systemy te umożliwiają dokonywanie płatności wyłącznie za usługi związane z prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi, co sprawia, że w niektórych miejscach potencjał terminali nie jest w pełni wykorzystywany. Ponadto bramka płatności internetowych PWPW nie oferuje nowoczesnych metod płatności, takich jak Blik.
Zmiany dla kierowców w urzędach — Starostwa powiatowe wybiorą operatorów płatności
Od 1 września 2025 r. starostwa powiatowe będą mogły samodzielnie decydować o wyborze operatora terminali płatniczych.
– "Od 1 września bieżącego roku starostwa powiatowe zyskają pełną swobodę w wyborze operatora terminali płatniczych. Dowolna firma tego rodzaju będzie mogła zintegrować się z naszymi systemami za pośrednictwem interfejsu API. Sami nie będziemy już oferować terminali płatniczych. Konieczność przeprowadzenia takiej reformy sygnalizowali nam przedstawiciele samorządów" – mówi w rozmowie z serwisem cashless.pl Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produkcji dokumentów w PWPW.
Oznacza to, że każda firma świadcząca takie usługi będzie mogła zintegrować się z systemami PWPW poprzez interfejs API. Samo PWPW nie będzie już dostarczać terminali płatniczych. Dodatkowo instytucja unowocześni system do przyjmowania płatności online.
Zmiany dla kierowców w urzędach — Blik i kody QR w końcu w urzędach
Dzięki zmianom wprowadzanym w systemie płatności PWPW opłaty za prawo jazdy i dowód rejestracyjny będzie można dokonywać nie tylko kartą płatniczą, ale również za pomocą popularnego w Polsce Blika. Umożliwi to realizację transakcji w urzędach bezpośrednio z poziomu smartfona. W urzędach pojawią się także kody QR. Po ich zeskanowaniu telefonem petenci zostaną przekierowani do internetowej bramki płatniczej, gdzie będą mogli uiścić należność.
– "Nawiązaliśmy współpracę z operatorem, dzięki której od 1 kwietnia zaczniemy udostępniać w wydziałach komunikacji opcję tzw. szybkich płatności. W okienkach, przy których zwykle załatwia się sprawy związane z prawami jazdy czy dowodami rejestracyjnymi, pojawią się kody QR. Ich zeskanowanie smartfonem pozwoli na przeniesienie do internetowej bramki płatniczej, gdzie będzie można uiścić należność. W urzędzie w ogóle nie będzie więc musiał być zainstalowany terminal, aby przeprowadzić płatność bezgotówkową" – wyjaśnia w rozmowie z cashless.pl przedstawiciel PWPW.
Najważniejszą zmiana z punktu widzenia kierowców jest to, że, że płatności bezgotówkowe będzie można dokonać nawet w urzędach bez zainstalowanych terminali. Nowy system umożliwi realizację transakcji za pomocą kodów QR i smartfonów.
Zmiany zaczną obowiązywać od początku września, ale na prośbę starostw działanie dotychczasowego systemu przedłużono do 30 września 2025 r.
Od strony technologicznej za obsługę systemu płatności dla PWPW odpowiedzialna będzie trójmiejska firma Autopay.