• Żabka zainwestowała w sklep zasilany w 100 proc. energią odnawialną
  • Źródłem energii jest farma wiatrowa Wierzcholas - mogą z niej skorzystać także kierowcy do naładowania aut elektrycznych

Coraz łatwiej naładować samochód elektryczny przy okazji wyprawy na zakupy. Punkty ładowania powstają bowiem nie tylko w galeriach handlowych, ale także na parkingach przy sklepach różnych sieci. W rozwiązania dla miłośników elektromobilności inwestuje m.in. Auchan, Ikea, Intermarche, Kaufland, Lidl czy Selgros. Dołączyła do nich także Żabka ze swoim najnowocześniejszym sklepem w Warszawie.

„To pierwsza w 100% zasilana zieloną energią Żabka, którą otworzyliśmy w Warszawie. Sklep będzie pełnił rolę naszego laboratorium, w którym zamierzamy testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu" – wyjaśnił Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska.

Przy nowoczesnym i ekologicznym sklepie (do budowy wykorzystano m.in. materiały z recyklingu) postawiono także stację ładowania samochodów elektrycznych zasilaną prądem z farmy wiatrowej Wierzcholas) z dwoma punktami (zasilanie AC – prąd zmienny) o mocy od 3,7 kW do 22 kW. Cena za 1 kWh wynosi 1,39 zł. Przez pierwsze trzy godziny ładowania nie jest naliczana dodatkowa dopłata. Po tym czasie każda dodatkowa godzina ładowania to wydatek ponad 23 zł.