• Podpisano umowy na budowę odcinków S10 Cybowo — Łowicz oraz obwodnicy Rusinowa w woj. zachodniopomorskim
  • Całkowity koszt budowy dróg to niemal 650 mln zł
  • W najbliższych miesiącach planowane jest podpisanie kolejnych siedmiu kontraktów na Pomorzu Zachodnim
  • Umowy na odcinki Szczecin – Piła oraz obwodnice Wałcza i Stargardu także są w trakcie formalności przetargowych

To już czwarta i piąta umowa na budowę dróg w województwie zachodniopomorskim w tym roku. W przeciągu najbliższych miesięcy planowane jest zawarcie kolejnych siedmiu kontraktów na Pomorzu Zachodnim. Chodzi o pięć odcinków drogi S10 Szczecin – Piła oraz o obwodnice Wałcza na DK22 i Stargardu na DK20.

Wcześniej, w maju GDDKiA podpisała umowy na pierwsze dwa spośród ośmiu odcinków realizacyjnych S10 od Szczecina do Piły (w sumie będą miały 113 km długości). Zawierana teraz umowa na odcinek Cybowo – Łowicz Wałecki sprawia, że wartość podpisanych umów na S10 to 1 mld 800 tys. zł, a długość odcinków to 51,7 km.

Dla pozostałych pięciu odcinków trwają jeszcze formalności przetargowe, a najbliższe podpisania umów są odcinki Recz – Cybowo oraz Wałcz (Witankowo) – Piła, gdzie zakończyły się czynności kontrolne Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Odcinek Stargard – Suchań czeka jeszcze na zakończenie tych czynności. Umowy na odcinki Szczecin Kijewo – Zdunowo oraz Łowicz Wałecki – Piecnik będą podpisywane jako ostatnie przez wniesione skargi.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

22 miesiące na realizację odcinków S10

Wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). GDDKiA zakłada, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a prace w terenie potrwają 22 miesiące. Jak zazwyczaj, z czasu realizacji robót wyłączone są okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Zgodnie z powyższymi terminami budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r.

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

Odcinek ten będzie jednocześnie obwodnicą Kalisza Pomorskiego, omijając od północy miasto i rozpocznie się przed węzłem Cybowo (patrząc od strony Stargardu). Od tego miejsca nowa S10 będzie prowadzić na północ od obecnej DK10 omijając Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP Cybowo. Dalej, na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła drogowego Kalisz Pomorski. Następnie trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki.

W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych, w tym pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Mapa S10- Cybowo-Łowicz Wałecki Foto: GDDKiA
Mapa S10- Cybowo-Łowicz Wałecki

DK22 ominie Rusinów

Obwodnica będzie szła nowym szlakiem DK22 i ominie miejscowość od wschodu. W ramach inwestycji zostanie wybudowany wiadukt nad drogą gminną oraz przepust dla małych zwierząt, a także powstanie system odwodnienia drogi z trzema zbiornikami retencyjno-infiltracyjnymi. Na odcinku od strony północnej do ronda z DW179 zaplanowano budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie kontynuacją ścieżki wzdłuż DK22, przewidzianej do realizacji w ramach przebudowy drogi krajowej.

Wykonawca będzie miał w sumie 33 miesiące od podpisania umowy do oddania drogi. Planowany termin oddania trasy do ruchu to 2027 r.

Mapa - podpisanie umów S10 Cybowo-Łowicz Wałecki oraz obwodnica Rusinowa Foto: GDDKiA
Mapa - podpisanie umów S10 Cybowo-Łowicz Wałecki oraz obwodnica Rusinowa

Przeczytaj także: Dziś ruszyły masowe kontrole drogowe. Gdy policjant to zauważy, nie będzie litości

Bardzo dużo obwodnic w woj. zachodniopomorskim

Na DK22 w województwie zachodniopomorskim powstaną łącznie cztery obwodnice w ramach Programu Budowy 100 obwodnic. Odcinki pomiędzy obwodnicami również mają być przebudowane.

Poza obwodnicą Rusinowa w planach jest jeszcze osiem inwestycji na Pomorzu Zachodnim. W budowie jest obwodnica Gryfina w ciągu DK31 (zakończenie planowane w IV kwartale tego roku) oraz Szczecinka w ciągu DK20 (zakończenie planowane w II kwartale przyszłego roku). W lutym tego roku GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szwecji w ciągu DK22.

Dla obwodnicy Kołbaskowa (DK13) został opracowany projekt budowlany. Inwestycja planowana jest do realizacji wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13).

Trwają również przetargi na realizację obwodnic Wałcza na DK22 i Stargardu na DK20. Dla obwodnicy Wałcza jest już wybrany wykonawca, ale nie zostały zakończone formalności wymagane do podpisania umowy.

W tym roku planowany jest przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20. Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, która jako ostatnia ze wszystkich zachodniopomorskich inwestycji z Programu 100 obwodnic uzyskała decyzję środowiskową, będą prowadzone dalsze prace przygotowawcze.