• Na początku grudnia w wielu rejonach Polski wystąpiły obfite opady śniegu, przez które na drogach zrobiło się bardzo ślisko
  • Kierowca jadący z dużą prędkością na DK 94 nie zdążył wyhamować na zaśnieżonej jezdni i uderzył z impetem w bariery ochronne
  • W zimowych miesiącach kierowcy muszą pamiętać o zachowaniu większego dystansu do poprzedzającego ich auta. Dzięki temu mają większe szanse na szczęśliwy finał przy konieczności gwałtownego hamowania
  • Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszczała kierowców. W wielu rejonach naszego kraju wystąpiły bowiem intensywne opady śniegu, które spowodowały, że na drogach zrobiło się bardzo ślisko. Oblodzenia sprawiły, iż wiele osób miało niemałe problemy z jazdą. W niektórych przypadkach brak odpowiedniej ostrożności przy panujących warunkach zakończył się wypadkiem.

Złe warunki na drodze i brak wyobraźni

Nagraniem z niebezpiecznej sytuacji w pierwszych dniach ataku zimy w Polsce podzielił się jeden z widzów kanału "Stop Cham" na YouTube. Film został zarejestrowany w czasie podróży droga krajową nr 94 na trasie Olkusz — Dąbrowa Górnicza. Wideorejestrator wskazuje, że samochód, którym jechał autor, poruszał się z prędkością nieprzekraczającą 90 km na godz. Mimo widocznych bardzo słabych warunków na drodze po chwili widać, jak lewym pasem brawurowo wyprzedza go rozpędzony Opel. Po chwili jego kierowca musi jednak gwałtownie hamować, by nie uderzyć w jadące przed nim auto, które wcześniej zmieniło pas z prawego na lewy.

Przez panujące na drodze warunki Opel wpada w poślizg, a kierowcy w ostatniej chwili udaje się uniknąć kolizji z jadącym przed nim samochodem. Sunące po drodze bokiem auto niemieckiej marki uderza jednak w bariery ochronne, a po chwili zaczyna się szybko obracać.

Autor nagrania zaznaczył w opisie filmu, że kierowca samochodu, który uderzył w barierki ochronne, twierdził, iż auto zmieniające przed nim pas zajechało mu drogę. Trudno nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że powodem tego wypadku była nadmierna prędkość, o czym wspominają także komentujący internauci.

— napisał jeden z nich.

— dodał kolejny.

— pisał jeszcze inny.

Bezpieczeństwo na drogach w zimie

Zimowa aura wymaga od wszystkich kierowców wyjątkowej ostrożności na drodze. By uniknąć niebezpiecznych zdarzeń w trasie, powinniśmy stosować się do kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim przed rozpoczęciem jazdy należy dobrze odśnieżyć pojazd, aby mieć zapewnioną odpowiednią widoczność na drodze.

Zawsze należy dostosować także prędkość do panujących na drodze warunków. Śnieg i lód mogą bowiem znacząco wydłużyć drogę hamowania. Konieczne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu od jadącego przed nami pojazdu. Dzięki temu można uniknąć gwałtownego hamowania na oblodzonej nawierzchni.