• Od ponad pięciu lat w Polsce działała międzynarodowa grupa przestępcza, która legalizowała kradzione samochody
  • W nielegalnym procederze brali udział również diagności oraz urzędnicy jednego z wydziałów komunikacji
  • Śledczy wciąż ustalają kolejne pojazdy, które zostały skradzione

Chociaż działali od 2017 r., to na ich trop udało się wpaść dopiero w 2021 r. Mowa o międzynarodowej grupie przestępczej, która legalizowała kradzione pojazdy. Jak informuje straż graniczna (SG), w sprawie zatrzymano 13 osób, zabezpieczono osiem pojazdów i co najmniej 52 fałszywe dokumenty, a także tablice rejestracyjne, dowody rejestracyjne, telefony, komputery oraz środki finansowe w różnych walutach o łącznej wartości ponad pół mln zł, które pochodziły z nielegalnej działalności.

Pierwsze zatrzymania pojazdów skradzionych na terenie UE miały miejsce na podkarpackich przejściach z Ukrainą w 2021 r. W toczącym się wtedy postępowaniu ustalono, że sprawa powiązana była z legalizacją skradzionych aut. Straż graniczna wyjaśnia, że samochody rejestrowano na podstawie fałszywych oraz skradzionych blankietów dowodów rejestracyjnych państw UE.

Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta Foto: Straż Graniczna
Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta

Przestępcy zadbali przy tym o zaświadczenia o rzekomych badaniach technicznych pojazdów, chociaż tych fizycznie nie było na terytorium Polski. Fałszywe informacje potwierdzali diagności pracujący z jednej ze Stacji Kontroli Pojazdów (SKP) działającej w Przemyślu. Śledczy ustalili, że nielegalny proceder trwał od stycznia 2018 r.

Tę wielowątkową sprawę, przy współpracy z CBŚP i wydziałem do walki z korupcją z KWP w Rzeszowie, rozpracowali śledczy z bieszczadzkiego oddziału straży granicznej. Działania funkcjonariuszy doprowadziły do kolejnych zatrzymań skradzionych samochodów oraz fałszywych dokumentów.

Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta Foto: Straż Graniczna
Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta

Prowadzone działania pozwoliły ustalić, że na czele międzynarodowej grupy przestępczej stali mieszkający na Podkarpaciu dwaj Polacy w wieku 51 oraz 33 lat. Oprócz nich w grupie działało sześciu innych Polaków, w tym diagności i pośrednik, który łączył ich z przestępcami. W skład grupy wchodził także obywatel Ukrainy, którego firma wykorzystywana była do legalizacji aut w Polsce i obywatel innego państwa, który przekazywał dokumenty do Polski. Ponadto na rzecz grupy działali urzędnicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu — ci ułatwiali rejestrację pojazdów.

Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta Foto: Straż Graniczna
Śledczy rozbili grupę przestępczą, która legalizowała kradzione auta

Na wniosek prokuratora sześć osób umieszczono w areszcie na okres trzech miesięcy. Wobec siedmiu osób zastosowano natomiast dozór policyjny. Sprawa ma charakter rozwojowy, a działania SG pozwoliły ustalić kolejnych kilkadziesiąt skradzionych aut. Te użytkowane są na terenie UE i po przekazaniu informacji przez pograniczników już poszukiwane przez zagraniczne służby.