• Zbigniew Ziobro zapowiedział sprzeciw wobec zakazów i podatków, które miałyby po 2035 r. dotyczyć Polaków użytkujących samochody z silnikami spalinowymi
  • Minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej poinformował, że podejmie kroki zmierzające do zajęcia stanowiska w tej sprawie przez polski rząd
  • Rzecznik rządu Piotr Müller, torpedując plany Ziobry, podkreślił, że rząd ma negatywne stanowisko w tej sprawie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zbigniew Ziobro zapowiada sprzeciw wobec zakazów dotyczących aut spalinowych

Podczas konferencji prasowej 27 czerwca Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski, zapowiedział, że wezwie polski rząd do sprzeciwu wobec przegłosowanego przez Parlament Europejski planu odejścia po 2035 r. od aut spalinowych oraz wprowadzenia dodatkowych opłat za ich używanie. Jak czytamy w komunikacie PAP, zdaniem ministra sprawiedliwości konsekwencje wprowadzenia nowych opłat mogą dotknąć każdego Polaka.

"Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby Polacy byli w przyszłości obciążani podatkami z tego powodu, że jeżdżą samochodami z silnikiem benzynowym czy diesla, bo takie nie podobają się Brukseli. Nie zgodzimy się na to, żeby Polacy byli zmuszani w perspektywie do przesiadania się do samochodów elektrycznych, które są bardzo drogie" — stwierdził podczas konferencji Ziobro.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W dalszej części swojego wystąpienia prezes Solidarnej Polski zapowiedział, że już kolejnego dnia, tj. we wtorek 28 czerwca, poruszy ten temat podczas posiedzenia Rady Ministrów i wezwie rząd do sprzeciwienia się wprowadzaniu jakichkolwiek dodatkowych opłat od aut spalinowych.

Polski rząd twierdzi, że jest przeciwko planom przyjętym przez Parlament Europejski

Na reakcję ze strony polskiego rządu nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w poniedziałek (27 czerwca) w tej sprawie wypowiedział się rzecznik Piotr Müller, który stwierdził, że stanowisko polskiego rządu wobec planowanego przez Unię Europejską zakazu produkcji samochodów spalinowych od 2035 r. jest negatywne.

Cytowany przez PAP Müller w swojej wypowiedzi w TVP Info stwierdził m.in., że "premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa prowadzili w ostatnim czasie rozmowy w zakresie budowania koalicji państw, które będą przeciwko temu, m.in. z rządem czeskim" i dodał: "mieliśmy ostatnio konsultacje międzyrządowe, umówiliśmy się z Czechami, że będziemy wspólnie przeciwko temu mechanizmowi i stanowisko polskiego rządu będzie tu krytyczne".