W ten weekend kończą się ferie w województwie: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, a rozpoczną się w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Natomiast dzieci i młodzież z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego czeka jeszcze tydzień wypoczynku, ferie skończą się dla nich w następny weekend.

Zmiana turnusów zbiega się także z ważnym wydarzeniem sportowym w stolicy polskich Tatr. Najbliższy weekend do Zakopanego przyjadą turyści, aby kibicować zawodnikom uczestniczącym w rozgrywających się na Wielkiej Krokwi zawodach Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Co to oznacza dla ruchu na zakopiance i okolicznych trasach? Tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie że w pamięci mamy wielokilometrowe korki po powrocie turystów z tegorocznego Sylwestra.

Większy ruch na drogach oznacza większą aktywność drogówki. Mundurowi zapowiedzieli już, że w weekend w ramach akcji „Bezpieczne ferie” na drogach pojawi się więcej patroli. Policjanci szczególną uwagę będą zwracać na sposób przewożenia dzieci zarówno w autobusach, jak i w samochodach osobowych, a także na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia bagaży, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autobusowych). Oczywiście sprawdzany będzie także stan trzeźwości kierujących.

Policja apeluje także o nieblokowanie lewego pasa i nie utrudniać ruchu na drodze innym uczestnikom. Pamiętajmy, że w Polsce panuje ruch prawostronny, a lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania.