• Najważniejszą zmianą w przepisach, która wchodzi w życie 1 czerwca, jest zmiana zasad pierwszeństwa pieszych w obrębie przejść
  • W pakiecie zmian znajduje się też likwidacja podwyższonego limitu prędkości na obszarze zabudowanym w nocy, a także określenie minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami na autostradzie
  • Najwięcej wątpliwości kierowców związanych ze zmianami jet definicja momentu „wchodzenia na przejście”
  • Pierwsze spoty KRBRD zasad pierwszeństwa pieszych na przejściu – ani w ogóle zmian w przepisach – nie tłumaczą
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Do wejścia w życie przepisów, których nieznajomość przez znaczną część uczestników ruchu drogowego będzie prowadzić do tragedii, zostało kilka dni. Ostateczny kształt zmian (podpis prezydenta pod ustawą) znany jest od lutego. Przez ten czas Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (organ, którym kieruje Minister Infrastruktury) miał przygotować i przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną – temu i tylko temu miało służyć przedłużone vacatio legis. Tymczasem na kilka dni przed „godziną zero” KRBRD wypuszcza pierwsze spoty informacyjne, które jednak... o niczym nie informują.

O co chodzi w nowych przepisach?

Zmiana w kwestii przepisów dotycząca pieszych jest znacząca – dotychczas pieszy miał pierwszeństwo przed pojazdem, gdy był już na przejściu. Już za kilka dni – 1 czerwca – będzie miał pierwszeństwo już w chwili wchodzenia na przejście, ale z wyłączeniem tramwaju. Taki kształt przepisów powstał w wyniku długich dyskusji, negocjacji i w atmosferze protestów m.in. zarządów transportu miejskiego, które mają do dyspozycji ciężkie pojazdy o ograniczonej zdolności do gwałtownego zatrzymywania się. Nie przeszedł pomysł, aby piesi mieli pierwszeństwo już w chwili „zbliżania się do przejścia”.

Inne zmiany, jednak mniej groźne, bo w pierwszej kolejności ich nieznajomość prowadzić będzie do karania mandatami, a nie do zwiększenia zagrożenia na drodze, to obowiązek zachowania odstępu na autostradzie i drodze ekspresowej (zasada „pół licznika”: jedziesz 100 km/h, zachowaj odstęp 50 m) oraz likwidacja podwyższonego do 60 km/h nocnego limitu prędkości na obszarze zabudowanym.

Nowe przepisy od 1 czerwca - kto ponosi odpowiedzialność w razie wypadku?

Drobne różnice w definicjach i interpretacjach przepisów mają znaczenie zasadnicze. Nie tylko chodzi bowiem o doraźne kwestie zmniejszenia liczby wypadków z udziałem pieszych, lecz także – gdy jednak do wypadku dojdzie – przepisy przesądzają o tym, czy ktoś idzie siedzieć, czy pozostaje na wolności. Winien spowodowania wypadku, niewinny czy współwinny? Jako że pomysły zmian w przepisach powstały w ministerstwie infrastruktury, KRBRD powinna wytłumaczyć ludziom, co ich autorzy mieli konkretnie na myśli, jakie zachowanie kierowców jest najbardziej prawidłowe? Na dobrą sprawę wypadałoby w ogóle poinformować ludzi, korzystając z wszelkich możliwych środków przekazu, że coś się zmienia!

A tymczasem kierowcy dostają jedynie (być może to początek), rodzaj apelu o ostrożność:

Piesi – pilnujcie się!

Tak jak nie zdecydowano się na radykalne, ale bardziej czytelne obowiązki kierowców, tak samo dodano nowe ograniczenia pieszym, jednak uczyniono to w sposób warunkowy: dopóki nie ma wypadku, nie ma o czym mówić. Nie wolno zatem, przechodząc przez jezdnię, korzystać z telefonu, słuchać muzyki czy w inny sposób rozpraszać się za pomocą urządzeń elektronicznych, ale jeśli korzystanie z telefonu nas nie rozprasza, to... można z nich korzystać!

By wyjaśnić pieszym zawiłości przepisów, KRBRD przygotowała taki spot:

Jak rozumieć przepisy – nie powiedzą, bo nie wiedzą?

W Internecie można obecnie trafić na bardzo różne porady związane z nowymi przepisami, niektóre w rodzaju „tylko idiota tego nie rozumie”. No cóż – najważniejsze, aby zmiany w przepisach zrozumieli ich autorzy i aby potrafili ich zawiłości wytłumaczyć w prosty sposób kierowcom i pieszym. Na to tłumaczenie wciąż czekamy, a czasu coraz mniej! Na razie, czytając treści na stronach KRBRD, możemy natknąć się na plik PDF z tekstem ustawy albo na artykuły z cytatami z przepisów. Trochę mało – czas, by autorzy powiedzieli głośno: co tak naprawdę mieli na myśli.

Co zaś do samych filmików zamieszczonych na kanale KRBRD na Youtube.pl, to przed opublikowaniem tego tekstu, po niemal dobie od umieszczenia ich w serwisie, jeden miał 96 wyświetleń, a drugi 116.