Od 2020 roku wszystkie modele Volvo będą wyposażone w ograniczniki prędkości maksymalnej do 180 km/h – poinformowało Volvo Cars w oficjalnym komunikacie. To drastyczny krok, który z całą pewnością nie spodoba się wielu kierowcom lubiącym zbyt szybką jazdę.

Firma ze Szwecji zdecydowała się na taki ruch, ponieważ zamierza osiągnąć swój ambitny cel - całkowicie wyeliminować wypadki drogowe. Uznano, żeby w samochodach marki Volvo przestali ginąć ludzie, nie wystarczy już wyłącznie podnosić poziomu ich bezpieczeństwa i wprowadzać coraz to bardziej zaawansowane systemy elektroniczne. Najsłabszym ogniwem pozostaje sam kierowca, który z reguły drastycznie przekracza dopuszczalną prędkość i naraża się na niebezpieczeństwo.

- Ludzie bagatelizują zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości. Często boimy się dużych wysokości, węży, czy nawet pająków, a dla odmiany szybka jazda wcale nie budzi w nas wielkiego lęku. Wielu kierowców nie dostosowuje prędkości do bieżących warunków drogowych i nadmiernie przecenia swoje umiejętności za kierownicą. Dlatego chcemy wszystkim uświadamiać, jak groźne są skutki łamania ograniczeń prędkości – powiedział Jan Ivarsson, jeden z głównych ekspertów bezpieczeństwa w Volvo Cars.

Volvo rozwija już także systemy, które w przyszłości mogą automatycznie ograniczać prędkość aut w bliskiej okolicy szkół, czy szpitali, na podstawie lokalizacji pojazdu.

- Chcemy rozpocząć dyskusję na temat zaangażowania producentów samochodów w walkę z takimi problemami jak drastyczne przekraczanie prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków, czy błędy za kierownicą związane z rozproszeniem uwagi. Nie mamy na dziś gotowej odpowiedzi, jak daleko powinniśmy ingerować w te tematy, ale chcemy być firmą, która zainicjuje taką dyskusję i zabierze w niej głos – podsumował Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. Dyskusja na pewno będzie gorąca.

20 marca br. Volvo zorganizuje w Goeteborgu konferencję poświęconą bezpieczeństwu ruchu drogowego. Mają na niej zostać ogłoszone pozostałe pomysły szwedzkiej marki w tym zakresie.