• Citroen C5 Aircross pojawił się na rynku w 2017 r. W pierwszej kolejności samochód trafił do klientów w Chinach. Europa musiała poczekać dłużej – do jesieni 2018 r.
  • SUV Citroena powstał na płycie podłogowej, którą wykorzystano w takich modelach jak DS 7 Crossback, Opel Grandland oraz Peugeot 3008
  • To pierwszy model Citroena ze słynnym zawieszeniem z progresywnymi ogranicznikami poprawiającymi komfort jazdy
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Odnowionego Citroena C5 Aircross łatwo rozpoznać na ulicy o ile zerkniemy na przednią część samochodu. Odświeżono pas przedni popularnego SUV-a, co oznacza nowe przednie światła główne i dzienne, zmodyfikowany zderzak (już bez charakterystycznych wyróżnionych otworów w dolnej części) oraz odmłodzone logo francuskiej marki. Z pewnością trudniej przeoczyć szewrony w nowym wydaniu. Za to większym wyzwaniem staje się rozpoznanie nowszego modelu po liftingu, spoglądając jedynie na tylną część. Podpowiadamy – najlepiej skoncentrować się na tylnych światłach.

Citroen C5 Aircross 1 gen. Lifting 2022 Foto: citroen / Stellantis
Citroen C5 Aircross 1 gen. Lifting 2022

Citroen C5 Aircross — wnętrze z niespodziankami

Kluczowe zmiany łatwiej dostrzec we wnętrzu Citroena C5 Aircross. Największe pole do popisu mieli inżynierowie odpowiedzialni za deskę rozdzielczą. Sięgnęli po rozwiązania znane choćby z najnowszego kompaktowego Citroena C4. Stąd zmodyfikowana konsola z większym wyświetlaczem dotykowym (matryca o przekątnej 10" dostępna w wersjach z nawigacją i hybrydowej Feel) zamocowanym wyżej niż w poprzedniku oraz dodatkowym portem USB. Cieszy, że w dobie mody na ekrany dotykowe zachowano m.in. pokrętło do sterowania głośnością i przyciski do układu wentylacji i ogrzewania szyby. Na pierwszych oficjalnych zdjęciach próżno zaś wypatrywać poręcznej dźwigni sterującej pracą skrzyni biegów. W odnowionym Citroenie C5 Aircross korzysta się już z nowego selektora.

Citroen C5 Aircross 1 gen. Lifting 2022 Foto: citroen / Stellantis
Citroen C5 Aircross 1 gen. Lifting 2022

Citroen nie byłby sobą, gdyby nie zajął się także fotelami. Stąd dobrze znane już siedzenia Advanced Comfort z dodatkową warstwą miękkiej pianki (dodatkowe 15 mm). Można liczyć także ogrzewanie przednich siedzeń oraz wentylację i masaż. Znamienne, że w dobie, gdy producenci aut wycofują skórę z oferty Citroen C5 Aircross, będzie dostępny w odmianie z perforowaną skórzaną tapicerką. Komfort poprawiono także w kwestii akustycznej. Na liście wyposażenia pojawiły się szyby z dodatkową izolacją przed hałasem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Citroen C5 Aircross — diesel i benzyna zostają w gamie

W czasach, gdy w autach takich jak Berlingo koncern rezygnuje z silników spalinowych, można było mieć obawy o ofertę dla C5 Aircross. Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Citroen zachowuje bowiem motory benzynowe i diesla w C5 Aircross. Stąd w gamie dalej jest dostępny dobrze znany diesel 1,5 BlueHDi o mocy 130 KM oraz benzynowy 1.2 PureTech o mocy 130 KM. Pozostała także hybrydowa odmiana plug-in o mocy 225 KM (30 proc. udziałów w sprzedaży).

Na polski cennik jeszcze musimy poczekać. Według mediów nad Sekwaną nowy Citroen C5 Aircross może być nieco droższy a cennik rozpoczynać się będzie od kwoty ok. 27,5 tys. euro.