Tavascan Extreme E Concept jest w pełni elektrycznym samochodem. W myśl założeń projektantów stylistyka auta ma wyznaczać kierunek wzornictwa dla przyszłej produkcji seryjnej - Cupra zapowiada, że model ten trafi na rynek w 2024 r. Sam projekt jest znacząco odmienny od e-Cupry ABT XE1, która debiutowała w pierwszej serii wyścigów Extreme E. Uwagę przykuwają m.in. reflektory rozmieszczone w trójkątnych grupach, przy czym oświetlenie umieszczone zostało w ramie stworzonej w technologii druku 3D.

Ekstremalnie nowoczesny, ale łatwy w modyfikacji

Inżynierowie Cupry w możliwie dużym zakresie sięgnęli po włókna lniane. To ukłon w stronę ekologii, bowiem pozwoliło to zrezygnować z mniej ekologicznych materiałów, takich jak włókno węglowe. Co więcej, włókno lniane nie ma negatywnego wpływu na osiągi - można je tak samo obrabiać, aby uzyskać pożądany kształt oraz oczekiwane przez inżynierów parametry - i jest to technologia, którą w łatwy sposób można dostosować do pojazdów produkcyjnych.

Jeszcze większe korzyści przyniosło zastosowanie w modelu Tavascan Extreme E Concept części drukowanych w 3D. Elementy te można stworzyć w zaledwie sześć godzin, dzięki czemu niezależnie od rodzaju awarii poszczególne komponenty da się modyfikować w bardzo krótkim czasie, i to bez użycia skomplikowanych i drogich narzędzi.

Tavascan Extreme E Concept - osiągi godne auta wyścigowego

Projektanci Cupry wyposażyli swój najnowszy koncept w baterię litowo-jonową o pojemności 54 kWh. Aby poprawić rozkład masy, akumulatory umieszczone zostały za kokpitem. Zastosowany układ napędowy pozwala rozpędzić Tavascana Extreme E Concept od 0 do 100 km/h w około 4 sekundy.

Projektanci zadbali również o stronę wizualną. Barwy, w jakich zostało wykończone nadwozie, mają pomagać wyróżnić się Tavascanowi bez względu na miejsce i warunki pogodowe, w jakich będą odbywały się wyścigi. Tradycyjnie dla marki, Cupra Tavascan Extreme E Concept ma także miedziane akcenty, które można m.in. dostrzec na teksturach nadwozia oraz tworzących efekt 3D, nakładających się liniach logotypu Cupra na boku auta.