W swojej 100-letniej historii Chevrolet stworzył szereg pięknych samochodów. Niektóre z nich, jak na przykład Belair, Suburban, Corvette czy Camaro, przeszły do legendy i zyskały miano samochodów kultowych. Mimo że samochody Chevroleta są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu, posiadają pewne wspólne cechy charakterystyczne dla marki, nadające im charakter i odróżniające je od konkurentów.

Obecny trend stylistyczny Chevroleta opiera się na koncepcji "dynamicznego napięcia", którą obserwujemy w ostatnich projektach marki. Czy jest to miejski Spark, czy duży SUV Captiva, wyraźnie widać charakterystyczny, ekspresyjny styl. Dzisiejsze projekty Chevroleta nawiązują do dziedzictwa marki, jednocześnie nie tracąc nic z nowoczesnego i dynamicznego charakteru.

Chevrolet Colorado Rally Foto: Onet
Chevrolet Colorado Rally

Zarówno model Miray, jak i Colorado Rally, które będą miały swoją europejską premierę we Frankfurcie, wpisują się w politykę stylistyczną marki, idąc jednocześnie o krok dalej w zakresie przyszłościowej stylistyki samochodów. Koncepcyjna półciężarówka Colorado Rally to kolejna generacja średniej wielkości pickupa Colorado, natomiast nadwozie futurystycznego projektu Miray łączy aerodynamikę myśliwców z zaawansowaną technologią napędu hybrydowego.

Chevrolet Colorado: Masywna sylwetka, zwarte, dynamiczne nadwozie

Nadwozie koncepcyjnego Chevroleta Colorado Rally o wydłużonej kabinie jest oparte na podwoziu z napędem AWD. Szeroka sylwetka, duże, 18-calowe felgi z terenowymi oponami, system zawieszenia o regulowanej wysokości i rajdowe amortyzatory Fox Racing Shox  - wszystko to już na pierwszy rzut oka daje wrażenie trwałości i sporych możliwości.

Off-roadowy charakter samochodu podkreślają dodatkowe światła na przedniej krawędzi dachu oraz przy lusterkach bocznych, szyby boczne z wlotami powietrza stosowane w samochodach rajdowych oraz wyciągarki o mocy 5,5 KM zamontowane w przednim i tylnym zderzaku. Do napędu nowego koncepcyjnego Chevroleta Colorado Rally posłuży czterocylindrowa jednostka wysokoprężna o pojemności 2,8 litra.

Chevrolet Miray: Silna więź między kierowcą i samochodem

W marcu bieżącego roku na Salonie Samochodowym w Seulu zaprezentowano koncepcyjnego roadstera - Chevroleta Miray. Model ten to studium nowoczesnego roadstera inspirowane słynnymi sportowymi modelami Chevroleta.

Chevrolet Miray Foto: Onet
Chevrolet Miray

Inspirowane modelami Monza SS z 1963 roku i Corvair Super Spyder z 1962, nadwozie Miray’a cechuje lekkość i dynamika konstrukcji. Jego agresywna, aerodynamiczna sylwetka nasuwa na myśl nowoczesne myśliwce. Dwudzielna atrapa wlotu powietrza jest obramowana diodowymi reflektorami oraz charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej nowej konstrukcji. Zarówno przedni, jak i tylny zderzak przywołują na myśl dawne Chevrolety Corvette i uosabiają sportowego ducha nowego koncepcyjnego auta. Umieszczone z tyłu spojlery z włókien węglowych podczas jazdy dociskają nadwozie do jezdni i ułatwiają opływ powietrza. Gdy spojrzymy na samochód z góry, jego sylwetka przypomina kształtem diament.

Miray’u zastosowano "pół-elektryczny" system napędowy, umieszczony za fotelem kierowcy i pod nim, zapewniający maksymalne osiągi i ekonomiczne zużycie paliwa. Auto napędzane jest przez dwa zamontowane z przodu 15-kilowatowe silniki elektryczne, zasilane litowo-jonowym akumulatorem 1,6 kWh, w którym gromadzona jest także energia odzyskiwana podczas hamowania. Napęd może być przekazywany na przednią lub tylną oś.

Przy sportowym trybie jazdy Miray korzysta dodatkowo z 1,5-litrowego, czterocylindrowego silnika turbodoładowanego, umieszczonego za plecami pasażerów.