• W Japonii można zamówić Toyotę RAV wzbogacone o fabryczne zestawy tuningowe opracowane przez sportowy oddział TRD i Modellista
  • Gotowe zestawy (o wymownych nazwach takich jak uliczny potwór) można zamówić do poszczególnych wersji wyposażenia
  • Za komplet kół 20 calowych trzeba wydać ponad 11 000 zł. Za jeden lakierowany spojler ponad 2800 zł.

Zwykła Toyota RAV4 to za mało? W Japonii to żaden problem. Wystarczy bowiem sięgnąć po katalog fabrycznych akcesoriów tuningowych. Tyle zasadniczo wystarczy by zmienić swoją Toyotę RAV4 w całkiem charakterystyczny egzemplarz. Podobnych próżno szukać w Europie czy w USA. Japoński styl ma bowiem swoją specyfikę i wręcz obsesyjne przywiązanie do detali. Stąd w katalogu łatwo o mnóstwo drobnych elementów (np. niewielkich listew dekoracyjnych), które mogą znacząco odmienić nadwozie jak i wnętrze. Nie brak także praktycznych akcesoriów z bagażnikami na czele.

Toyota RAV4 w wydaniu Modellista może zostać wzbogacona o specjalny „miejski pakiet”, który zdaniem twórców ma tworzyć „wyrafinowany styl miejskiego SUV”. W praktyce oznacza to zestaw drobnych nakładek na drzwi, reflektory, kratki i inne elementy nadwozia. Do kompletu są jeszcze nowe 19 calowe felgi z oponami o wymownej nazwie WingDancer. Komu mało może sięgnąć po jeszcze większe 20 calowe koła oraz przednią osłonę z dodatkowym oświetleniem LED. No i jeszcze tzw. pakiet aerodynamiczny, czyli zestaw spojlerów dla SUV.

W przypadku sportowego oddziału TRD (Toyota Racing Development) można zamówić do Toyoty RAV4 pakiety dla amatorów off road co oznacza poszerzone nadkola, opony terenowe czy dodatkowe osłony na nadwoziu (podobne rozwiązania oferowane są także w USA). Nie zabrakło nawet takich elementów jak chromowane końcówki wydechu czy wzmocnione chlapacze o bojowym wyglądzie z metalowymi listwami mocującymi. Nie zabrakło fantazyjnego nazewnictwa. Jeden z pakietów zyskał wymowną nazwę Street Monster (uliczny potwór).

Znamy już pierwsze ceny. Przedni lakierowany spojler to wydatek ponad 95 000 jenów, czyli ok. 2800 zł. Boczne listwy na drzwiach kosztują zaś 75 600 jenów, czyli ponad 2200 zł. Jednym z najdroższych elementów jest komplet 20 calowych kół (z oponami). Na zestaw trzeba przygotować 388 800 jenów, czyli ponad 11 000 zł.