Obecnie każdy zarejestrowany we Francji pojazd musi posiadać odpowiednią ekologiczną winietę, która uzależniona jest od rodzaju jednostki napędowej i spełnienia przez nią normy szkodliwych spalin.

W Paryżu obowiązuje 6 rodzajów winiet (w Niemczech tylko 3) – od zielonej dla pojazdów z napędem elektrycznym do czarnej dla aut z silnikiem wysokoprężnym, który zanieczyszcza środowisko najbardziej.

Winieta CRIT'Air, która należy nakleić na szybę czołową pojazdu, kosztuje 4,2 euro. W przypadku zamówienia przez internet, koszt wynosi 19,85 euro. Auta bez stosownej winiety ekologicznej mogą po Paryżu przemieszczać się jedynie w weekendy oraz w dni robocze w godzinach od 20.00 do 8.00. Brak takiej nalepki na szybie grozi mandatem karnym w kwocie 68-135 euro (kara uzależniona od rodzaju pojazdu).

Od marca francuskie winiety ekologiczne będą mogli już kupować właściciele pojazdów zarejestrowanych poza granicami Francji. Taki obowiązek wprowadzony będzie od 1 kwietnia 2017 roku.

Po ulicach Paryża dziennie przemieszcza się około 600 tys. pojazdów, z czego 100 tys. stanowią auta dostawcze i ciężarowe oraz 100 tys. motocykli.