Wodorowa Honda Clarity to 5-osobowy samochód osobowy zasilany ogniwami paliwowymi. Po raz pierwszy zaprezentowano go w Japonii, na slonie w Tokio w październiku 2015 r.

Honda Clarity ma pod maską zamiast silnika spalinowego blok ogniw paliwowych, w których wodór zamieniany jest na prąd, który z kolei napędza silniki elektryczne.

Moc silników elektrycznych napędzających Hondę Clarity wynosi 177 KM. Zasięg auta po jednym zatankowaniu wodoru wynosi ok. 590 km.

W czasie jazdy wodorowa Honda Clarity nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, z rury wydechowej wydziela się... para wodna, będąca produktem ubocznym reakcji wodoru.

Pierwsze 6 Hond Clarity Fuel Cell, jakie dotarły do Europy, zostanie przydzielone klientom w Londynie i Kopenhadze. Będą one prezentowane w ramach projektu popularyzacji napędu wodorowego.

W sumie w ramach projektu do klientów indywidualnych i firm w Austrii, Danii, Niemczech, Włoszech, Szwecji i W. Brytanii trafi 185 egzemplarzy samochodów z napędem wodorowym dostarczonych przez pięciu producentów.

W Europie testowane są również egzemplarze wodorowej Toyoty Mirai.

Honda zapowiada, że od 2017 roku model wodorowej Clarity dostępny będzie w Kalifornii (USA). Auto w 36-miesięcznym leasingu ma kosztować 369 dolarów miesięcznie plus 2499 dolarów pierwszej wpłaty.

W Kalifornii oferowane są także dwa inne modele samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi: Toyota Mirai – opłata leasingowa wynosi 349 dolarów miesięcznie oraz Hyundai Tucson – 499 dolarów miesięcznie.

W Kalifornii działa ponad 20 stacji tankowania wodoru, a następne 20 będzie wkrótce dostępne dla kierowców.