Zaraz, zaraz. Przecież ta technologia to żadna nowość. Diody LED są już od dawna znane i powszechnie stosowane. To prawda. Jednak ich kariera w przemyśle motoryzacyjnym dopiero na dobre się rozkręca. Wszystko przez restrykcyjne przepisy, nie pozwalające obecnie stosować takich rozwiązań w reflektorach samochodowych. Mowa tutaj o lampach przednich, bowiem w tylnych od paru lat styliści coraz częściej stosują zabiegi wprowadzające diody do klosza lampy stopu, czy kierunkowskazu. Nawet jeśli producent nie postarał się o stworzenie takiego akcesorium, to firmy zajmujące się dostarczaniem różnych części tuningowych, na pewno zaprojektowały lampę wykorzystującą technikę LED.

W typowej żarówce, czy to stosowanej w domowej kuchni, czy też montowanej w przednim reflektorze znajduje się element wspólny - tak zwany żarnik. Jest to wolframowy drucik, który pod wpływem prądu silnie się rozgrzewa, co z kolei powoduje, że staje się on źródłem światła. Skutkiem ubocznym tego działania jest nadmierne wydalanie ciepła.

Podstawowa różnica jaką odznacza się technologia LED to brak wytwarzania tak dużej ilości ciepła. Jest to spowodowane tym, że do wytworzenia wiązki światła wykorzystywane jest całkiem inne zjawisko. Lampy LED są zbudowane z półprzewodników, w których emisja światła jest wywołana zmianą stanu energetycznego elektronów. Poprzez odpowiednie dobranie materiału półprzewodnikowego oraz prądu, konstruktorzy są  stanie regulować nie tylko barwę światła, ale także jego intensywność. W lampach LED strumień świetlny jest mocno i ściśle ukierunkowany, zatem odpada konieczność stosowania odbłyśników, żeby światło przemieszczało się w  odpowiednim kierunku. Kolejnym atutem, które dyskwalifikuje konwencjonalne żarówki w porównaniu z diodami jest bardzo niski apetyt LED-ów na prąd, co z kolei zwiększa ich sprawność.

To właśnie niskie zapotrzebowanie na prąd jest przyczyną kłopotów, aby lampy LED mogły zostać zastosowane w nowych modelach samochodów, gdzie do tej pory instalowane był tylko reflektory żarówkowe. W większości nowych aut, konstruktorzy wyposażyli je w system kontroli oświetlenia. Za pomocą komputera pokładowego kontrolowany jest pobór prądu przez żarówki i na tej podstawie urządzenie diagnozuje, czy któraś z żarówek nie uległa przepaleniu. W momencie kiedy zainstalujemy nieoryginalną lampę z technologią LED, komputer zrozumiałby to jako instalację uszkodzonego reflektora. Żeby temu zapobiec musi zostać zainstalowany specjalny moduł elektroniczny, który poprawi współpracę lamp i komputera.

Obecnie najciekawszym trendem w projektowaniu samochodów koncepcyjnych jest umieszczanie w przednich reflektorach diod LED zamiast żarówek do świateł mijania, a nawet drogowych. Odpowiednio dobrane materiały powodują, że mogą mieć one dużo lepsze parametry niż konwencjonalne odpowiedniki. Na razie tego typu technologia sprawdza się jedynie w przypadku świateł dziennych. Potrzeba jeszcze poczekać na zmianę niektórych przepisów i już niedługo będzie można się cieszyć stylowymi lampami przednimi.

Przednie reflektory LED powinny przypaść do gustu ludziom, którzy na co dzień pilnują zbędnego marnotrawienia energii. Mowa tutaj o przeciwnikach jazdy przez cały dzień z włączonymi światłami. Tłumaczenie większym zużyciem paliwa w przypadku diody LED nie będzie już miało sensu. Kilkakrotnie mniejszy pobór mocy sprawi, że jazda ze światłami przez 24h nie będzie zauważalna dla budżetu. Kolejna sprawa to nagminne przepalanie się żarówek w niektórych autach. Według producentów lampa LED ma mieć 30 krotnie wyższą trwałość niż popularna żarówka H7. Zatem pozostaje tylko czekać na produkcję seryjną.

Na razie w sklepach motoryzacyjnych znajdziemy bez problemu tylne lampy LED, sprzedawane jako akcesoria tuningowe pod szyldem różnych firm. Gdy postanowimy już o zakupie takiego urządzenia, warto sprawdzić czy posiada ono odpowiednią homologację. To pozwoli zagwarantować, że nie będziemy mieli problemów chociażby z patrolem policji w czasie kontroli. Ceny takiego kompletu lamp w zależności od modeli to kwota od 300 do nawet 1.200 złotych.