Wybierz samochód

Audi RS3

Audi RS3

Audi RS3 to niemiecki kompakt klasy premium. Po raz pierwszy skrót „Renn-Sport” temu niewielkiemu hatchbackowi został nadany II generacji A3. Nastąpiło to w 2011 roku.

Model występował tylko w 5-drzwowej wersji Sportback. Z zewnątrz od zwykłej A3 odróżniały go zmodyfikowane przedni i tylny zderzak, dokładki progowe, szersze nadkola, lotka na tylnej klapie oraz obniżone o 2 cm zawieszenie. Ponadto, w standardzie RS3 miało także stały napęd quattro oraz ksenonowe reflektory.

Dzięki rzędowemu, 5-cylindrowemu silnikowi, który wspomagał się turbodoładowaniem, auto legitymowało się mocą 340 KM, co w połączeniu z 7-biegową skrzynią S-Tronic pozwalało na sprint do „setki” w 4,6 sekundy.

Produkcję zakończono rok później, a pod koniec 2014 roku, zaprezentowano II generację RS3 opartej na A3 8V. Tak samo jak u poprzednika, auto występowało tylko w wersji 5-drzwiowej. Zmodyfikowane zderzaki, szerokie progi i tylny dyfuzor sprawiają, że auto jest o 13 cm dłuższe od zwykłej wersji.

Sercem tej małej bestii jest także 2.5 litrowy silnik, jednak tu osiąga on moc 367 KM. Motor zespolono z tą samą, 7-biegową skrzynią S-Tronic, a moc jet przekazywana na wszystkie koła. Przyspieszenie do 100 km/h trwa o 0,3 sekundy mniej niż w poprzedniej wersji, a prędkość maksymalna (bez elektronicznego ogranicznika) wynosi 280 km/h. Także i w ty przypadku, masa wynosząca ok. 1,6 tony nie ujmuje RS3 zwinności.

We wnętrzu znajdziemy wyprofilowane fotele, spłaszczoną u dołu, sportową kierownicę z łopatkami pokrytą częściowo alcantarą, dużo czerwonych akcentów, a wśród zegarów dostrzeżemy wskaźnik doładowania. Z zewnątrz oprócz wspomnianych wcześniej zderzaków i dyfuzora znajdziemy lotkę na klapie bagażnika oraz duże, 19-calowe felgi, które w połączeniu z utwardzonym i obniżonym o 26 mm zawieszeniem nie zapewniają zbytniego komfortu na nierównościach.

Głównym konkurentem RS3 jest m.in. Mercedes Benz klasy A AMG.

Audi RS3 - generacje

Audi RS3 I (2011&nbsp-&nbsp2012)

Audi RS3 I (2011 - 2012)

Audi RS3 II (2015&nbsp-&nbsp)

Audi RS3 II (2015 - )

Audi RS3 - powiązane artykuły

Pokaż więcej