Każdy zainteresowany pod adresem internetowym www.bezpiecznejdrogi.onet.pl może wziąć udział w interaktywnym szkoleniu, którego zawartość stworzyli eksperci z Małopolskiej Policji, Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, ratownicy oraz dziennikarz i kierowcy rajdowi. Uczestnicy szkolenia mogą przypomnieć sobie lub lepiej poznać zasady ruchu drogowego, sposoby udzielania pierwszej pomocy medycznej i przygotować się do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Udział w szkoleniu jest bezpłatny dzięki firmie Goodyear, która jest głównym partnerem programu. Już po raz drugi Goodyear wspiera program, dzięki któremu na polskich drogach może być bezpieczniej.

Według opinii niezależnych ekspertów zawartość szkolenia powinni poznać tak kandydaci

na kierowców, jak i ci którzy już od lat mają prawo jazdy. Wystarczy przytoczyć kilka opinii uczestników szkolenia, aby docenić praktyczną stronę programu. "Dzięki temu, że wzięłam udział w szkoleniu, nareszcie zrozumiałam zasady poruszania się na rondach, co bardzo mi się przydało na egzaminie na prawo jazdy" - pisze Magda z Torunia, młoda uczestniczka szkolenia. "Wydawało mi się, że jak mam prawo jazdy od 17 lat, to już wiem jak bezpiecznie się poruszać na drodze, i nic mnie zaskoczy, ale dopiero dzięki udziałowi w szkoleniu zdałem sobie sprawę, jakie mam braki w wiedzy. Świetna i przydatna inicjatywa! - pisze Jarosław z Warszawy.

Podczas szkolenia można dowiedzieć się m.in. jak przygotować się do jazdy w różnorodnych warunkach pogodowych (w tym jakie opony wybrać i jak o nie dbać), udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, czy jak prawidłowo prowadzić samochód. Udział w szkoleniu to nie nauka, a przyjemność. Przekazywanie wiedzy poprzez animacje, modele symulacyjne, quizy powoduje, że nowe umiejętności są przyswajane przez uczestnika intuicyjnie.

Po zakończeniu szkolenia i pomyślnym zdaniu testu końcowego, każdy uczestnik może wydrukować certyfikat ukończenia szkolenia z podziękowaniem od Policji. Ciekawą inicjatywą jest też umieszczenie na stronie www poprzedzającej szkolenie, animowanej mapy czarnych punktów na polskich drogach wraz z danymi o ilości wypadków. Twórcy programu zachęcają wszystkich do przesyłania informacji o miejscach szczególnie niebezpiecznych na drogach, mając nadzieję, że udział w szkoleniu oraz aktualizacja na bieżąco mapy czarnych punktów przyczynią się do zmniejszenia ilości i skali wypadków.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za udziałem w szkoleniu jest fakt, iż wkrótce nadejdzie zima, a z nią szczególnie trudne dla kierowców warunki jazdy. Praktyczne porady zawarte w szkoleniu na pewno pomogą lepiej radzić sobie na drodze, zwłaszcza po zapoznaniu się z radami kierowcy rajdowego Tomasza Kuchara na temat bezpiecznej jazdy zimą.