Wyjazd z biurem podróży to najwygodniejsza forma urlopu, gdyż nie musimy martwić się o wybór trasy, koszty paliwa czy poszukiwania noclegu. Na miejsce docieramy zwykle samolotem lub autokarem. Ale taka podróż jest pewnego rodzaju dobrowolnym uwięzieniem. Dlatego warto wypożyczyć auto.

Na co w tym przypadku zwrócić uwagę?

Rozmowa z pilotem

Zazwyczaj firma turystyczna ma w danej miejscowości wydelegowanego opiekuna - pilota, który zajmuje się wczasowiczami. Podczas spotkania z nim warto poruszyć temat wynajęcia samochodu. Na drogach różnych krajów mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki, szczególnie ze strony tamtejszych stróżów prawa. Często zdarza się, że w czasie zwykłej kontroli drogowej, policja może nam wlepić niemały mandat nawet za najmniejsze uchybienia - przybrudzona szyba, pęknięty klosz światła czy niedopompowane koło. Jeżeli w miejscu, gdzie przebywamy, były przypadki złego traktowania turystów przez policję, to lepiej zrezygnować z wypożyczenia. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie auta, musimy dokładnie przyjrzeć się takim elementom jak światła, opony, pasy itp.

Wybór samochodu

Będąc na wczasach zazwyczaj dajemy upust marzeniom. Tak też jest w przypadku wyboru samochodu. Nie jest to tylko cecha Polaków. Taką samą sytuację mamy wśród obywateli innych, nawet bogatszych krajów. Różnica między nami i nimi jest jednak taka, że mają oni większe szanse zrealizować swoje marzenia. Dotyczy to szczególnie wynajęcia kabrio. Ponieważ większość ludzi (zarówno Polaków jak i Niemców) nigdy nie jeździło taką wersją, na wakacjach chcą zaznać radości jazdy "z wiatrem we włosach" i wypożyczają Mini kabrio, Punto kabrio itp. Jednakże Polacy w odróżnieniu od innych pożyczają samochody na krótki okres - jeden, dwa dni. Tym samym pracownicy wypożyczalni łaskawiej patrzą na osoby zapewniające większe wykorzystanie parku samochodowego.

Jeżeli chcemy wynająć samochód nietypowy (kabrio, 4x4) powinniśmy szybko udać się do wypożyczalni i zarezerwować taki model z wyprzedzeniem. Jak będziemy zwlekali to mogą nam zostać małe i mało atrakcyjne modele.

Paliwo i stan karoserii

Podczas odbierania samochodu musimy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia lakieru i zagięcia blach. Jeżeli tego nie dokonamy, to przy oddawaniu pojazdu może dojść do  sytuacji, w której wypożyczalnia będzie od nas żądać jakieś kwoty za lakierowanie czy naprawę auta. Zazwyczaj samochody są ubezpieczone, ale były przypadki, że usiłowano wyłudzić pieniądze.

Osobnym zagadnieniem jest stan paliwa. Kierowca odbiera i oddaje pojazd z pełnym bakiem paliwa. Jednakże często "pełen bak" jest tylko na wskaźniku. Gdy przejedziemy kilkanaście kilometrów okaże się, że strzałka wskaźnika gwałtownie opadnie w dół. Przed wyjazdem warto więc poruszać samochodem i zobaczyć, czy strzałka nie waha się. Przy pełnym zbiorniku nie ma prawa się chwiać. Gdy wykryjemy, że w samochodzie nie ma pełnego baku warto to wskazać wypożyczającemu.

Wypadek i ubezpieczenie

Wprawdzie nikomu nie życzymy przykrych niespodzianek na drodze, ale gdyby taka nastąpiła, to warto wiedzieć co wówczas robić. Najważniejszy dla nas jest fakt, czy pojazd jest ubezpieczony. Zdarza się bowiem, że wypożyczalnie (zwłaszcza małe i tanie) nie ubezpieczają swoich pojazdów, a za szkody obciążany jest turysta. Dlatego przed jakąkolwiek  transakcją musimy spytać o stan ubezpieczenia. Jeżeli pojazd nie ma AC, to lepiej nie ryzykować i pójść do innej wypożyczalni.

To najważniejsze punkty na który trzeba zwrócić uwagę przed wypożyczeniem samochodu. Warto jeszcze podczas spotkania z pilotem dokładnie zapytać które wypożyczalnie są godne uwagi i jakie są ceny wynajmu. Przed wypożyczeniem trzeba się zapoznać z podstawowymi przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie danego kraju czy regionu. Należy także pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać ograniczeń prędkości. Policja w innych krajach nie jest tak pobłażliwa jak u nas, a bardzo wysokie mandaty mogą zepsuć nam cały planowany urlop.