Przygotowanie do letniego wyjazdu nie powinno ograniczać się jedynie do zadbania o własną kondycję fizyczną. Powinniśmy również właściwie zaopiekować się swoim samochodem i wysłać go na specjalną „dietę”. Korzyści? Zaoszczędzone pieniądze oraz bezpieczeństwo i komfort na wyjeździe.

W związku ze stale rosnącymi cenami paliw, inżynierowie odpowiedzialni za projekt Chevrolet Cruze przygotowali cenne wskazówki, dotyczące oszczędnej i bezpiecznej jazdy samochodem. Oto kilka porad ekspertów:

1. ZRZUĆ WAGĘ

Fakt: Obciążenie pojazdu i sposób jego eksploatacji wpływa na zużycie paliwa. Przewożenie ciężkich przedmiotów przyczynia się do zwiększonego spalania – każde dodatkowe 100 kg obciążenia, to spalanie wyższe o ok. 0,5 l/100 km. Im mniejszy samochód (a właściwie moc pod maską), tym ciężar jeszcze bardziej wpływa na wzrost zużycia paliwa.

Wskazówka: Zanim wyruszysz w podróż, usuń wszystkie zbędne przedmioty z auta. Po co Ci łańcuchy śnieżne latem, czy sprzęt sportowy, który wozisz przez cały rok, a wiesz, że nie przyda się na wyjeździe?

2. PAKUJ Z GŁOWĄ

Fakt: Odpowiednie rozłożenie bagaży w samochodzie gwarantuje płynną i bezpieczną podróż, a także wpływa na obniżenie zużycia paliwa. Ciężkie przedmioty powinny być umieszczane na samym spodzie bagażnika i dosuwane aż do oparć tylnych siedzeń. Najlżejsze rzeczy umieszczany na samym wierchu.

Wskazówka: Nigdy nie pakuj bagaży powyżej krawędzi oparć tylnych siedzeń, aby uniknąć sytuacji, w której podczas gwałtownego hamowania bagaże przedostają się do kabiny pasażerskiej, stwarzając zagrożenie dla podróżujących. Ważne też, aby trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa były przechowywane w łatwo dostępnym miejscu!

3. UWAŻAJ NA BAGAŻNIK DACHOWY

Fakt: Pełny bagażnik dachowy oznacza wyższe spalanie o 5%. Potrzeba około 25% z każdego zużytego litra paliwa, aby pokonać opory powietrza.

Wskazówka: Jeśli nie będziesz potrzebować bagażnika dachowego i zamierzasz wozić pustą przestrzeń, po prostu go zdejmij. Dodatkowo można ściągnąć relingi dachowe, które zwiększają zużycie paliwa o2-3%.

4. PROWADŹ PŁYNNIE

Fakt: Płynna jazda może przyczynić się nawet do 20% obniżenia zużycia paliwa. Łagodne przyspieszanie i hamowanie oraz utrzymywanie stałej prędkości jest lepsze niż stałe przyspieszanie i zwalnianie.

Wskazówka: Staraj się jeździć po prostu płynnie. Unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań, ale nie bądź „zawalidrogą”. Płynność nie wyklucza dynamiki! PS. Jeżeli Twój samochodów wyposażony jest w tempomat, nie bój się go używać – zawsze wybiera najlepsze przełożenie automatycznej skrzyni biegów i ustawienie przepustnicy.

5. HAMUJ WYDAJNIE

Fakt: Każdorazowe wciśnięcie hamulca oznacza utratę energii wykorzystanej do rozpędzenia pojazdu. Nie należy więc niepotrzebnie hamować.

Wskazówka: Utrzymuj równe tempo podróżowania oraz odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, aby uniknąć konieczności nagłego hamowania. Podczas zjazdów ze wzniesienia redukuj prędkość biegami, a nie hamulcami. Nie przełączaj skrzyni biegów w położenie neutralne!

6. PODRÓŻOWANIE „NA CHŁODNO”

Fakt: Otwieranie okien podczas jazdy z dużą prędkością zwiększa ciśnienie powietrza w kabinie pasażerskiej i powoduje powstanie „efektu spadochronu”, który spowalnia samochód i zwiększa zużycie paliwa.

Wskazówka: Staraj się nie otwierać okna dachowego jak i bocznych przy wysokich prędkość w długich podróżach. Oczywiście w momencie, gdy potrzebujesz zastrzyku świeżego powietrza, jazda przez minutę z otwartym oknem nie zwiększy radykalnie spalania.

7. REGULARNY SERWIS

Fakt: Silnik to dusza Twojego samochodu, więc musisz zadbać o jego stan. Ze względu na wyższe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych wycieczek, należy odpowiednio dostosować ciśnienie w oponach, ponieważ to właśnie opony mają bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Niższe od rekomendowanego przez producenta ciśnienie w oponach oznacza bardziej wytężoną pracę silnika podczas skręcania przednich kół.

Wskazówka: Utrzymuj swój samochód w czystości i dopilnuj, aby wloty powietrza nie były zapchane. Pozwól swojemu silnikowi oddychać „pełną piersią”. Często myj auto, a w szczególności miejsca wokół kół i pod błotnikami – może tam gromadzić się dużo błota. Regularnie wykonuj przeglądy. Używaj rekomendowanego oleju i płynu chłodzącego, często sprawdzaj poziom wszelkich płynów i czyść filtry. Nigdy nie odkładaj na później zmiany opon na letnie/zimowe – jazda na zimowych oponach latem zwiększa zużycie paliwa.

Badania przeprowadzone przez ekspertów Chevroleta wykazują, że kierowcy stosujący się do tych wskazówek, mogą zaoszczędzić do 40% wydatków na samochód. Dobrze przygotowanym samochodem kierowca może przejechać do 25% dłuższy dystans na jednym litrze paliwa, niż zwykle.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego jak oszczędzać pieniądze, zużywać mniej paliwa i jak podróżować bezpiecznie w wakacje. Instruktorami są Rob Huff, kierowca wyścigowy Chevroleta Cruze WTTC oraz Ian Halleran, ekspert od oszczędnej jazdy