Wybierz samochód

Ford Cougar

Ford Cougar

Ford Cougar to sportowy samochód osobowy produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Pojazd zadebiutował w 1998 roku jako następca modelu Probe. Początkowo Cougar produkowany był pod nazwą Mercury, a europejska premiera pojazdu odbyła się pół roku po amerykańskiej prezentacji.

Konstrukcyjnie Cougar bazował na Fordzie Mondeo, od którego odziedziczył m.in. płytę podłogową, zawieszenie oraz jednostki napędowe. 2-drzwiowe nadwozie auta bardzo zwraca uwagę – zostało zaprojektowane zgodnie ze stylem New Edge, podobnie jak mniejsza Puma. Charakterystycznymi cechami Cougara jest mocno pochylona przednia szyba, szybko opadająca linia dachu, łezkowate reflektory oraz sporych rozmiarów tylne światła.

Mimo iż auto było 4-osobowe, ze względu na kształt nadwozia na tylnej kanapie ciężko było zając wygodną pozycję, a najbardziej brakowało miejsca nad głowami. Za to Cougar mógł się pochwalić imponującą pojemnością bagażnika, która wynosiła aż 430 litrów. W 2000 roku auto przeszło facelifting, ale zmian nie zastosowano na ryku europejskim. Modernizacje dotknęły pas przedni, tylny oraz wnętrze.

Do napędu coupe Forda Cougar stosowano silniki benzynowe o pojemności 2 (R4 Zetec) oraz 2,5 (V6 Duratec) litra. Jednostki generowały kolejno 130 oraz 170 lub 205 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 4-stopniowej skrzyni automatycznej, lub 5-biegowej przekładni manualnej. Niestety mimo niezłego wyposażenia i niebanalnej stylistyki, auto nie odniosło oczekiwanego sukcesu, dlatego jego produkcję zakończono już w 2002 roku.

Rywalami Forda Cougar byli m.in. Peugeot 406 Coupe, BMW serii 3 E46 Coupe oraz Mercedes-Benz CLK.

Ford Cougar - generacje

Ford Cougar - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat