Do pozytywnego wyniku dystrybutora przyczynił się rosnący popyt na rynku polskim oraz konsekwentny rozwój spółek na rynkach zagranicznych.

"Rok 2010 dla Inter Cars SA był okresem dalszego umacniania się na pozycji lidera dystrybucji części motoryzacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasi inwestorzy powinni przyzwyczaić się już do systematycznego, dynamicznego wzrostu sprzedaży na rynku polskim, jednak tym razem najbardziej cieszą nas dwucyfrowe wzrosty na rynkach zagranicznych" - mówi Krzysztof Soszyński, Wiceprezes Zarządu Inter Cars SA. "Stabilna sytuacja grupy kapitałowej Inter Cars oraz przewaga konkurencyjna, jaką w ciągu wielu lat osiągnęliśmy, w pełni umożliwia nam skoncentrowanie się na optymalizacji dotychczasowych działań oraz na poszukiwaniu nowych szans rozwoju" - dodaje Soszyński.

Wyniki Inter Cars SA w Euro

Ponieważ ceny części zamiennych wyrażone w Euro są stosunkowo stabilne, sprzedaż podana w tej walucie najrzetelniej pokazuje dynamikę wzrostu firmy. Skonsolidowana wartość przychodów Inter Cars SA w roku 2010 wyniosła 606 403 tysięcy Euro. To oznacza wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 27,4%. Zysk netto wyniósł 16 025 tysięcy EURO czyli wzrósł o 1,9% w stosunku do 2009 roku. Rentowność zysku netto szacuje się na poziomie 2,6%, co jest lepszym wynikiem niż osiągają firmy działające w tym samym sektorze na stabilnym rynku np. w Wielkiej Brytanii.

Wyniki Inter Cars SA w PLN

Przychody firmy Inter Cars SA w roku 2010 wyniosły 2,42 mld złotych co przekłada się na wzrost o 17,6% w stosunku do roku 2009. Zysk netto wyniósł 64 miliony złotych, niestety oznacza to spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym o 5,9%, kiedy firma zarobiła 68 milionów. Ten pozornie mniej korzystny obraz jest wynikiem słabego kursu złotówki w roku 2009, który w znaczącym stopniu pomógł w osiągnięciu wyższego wyniku na koniec 2009r.

Wyniki Grupy Kapitałowej Inter Cars

- Przychody spółek zależnych wzrosły o 28%

- Pozytywne wyniki na rynkach zagranicznych

W roku 2010 przychody spółek zależnych grupy kapitałowej Inter Cars (bez Inter Cars SA) liczone w EURO wzrosły o 28% w porównaniu do roku 2009. Wzrost łącznych obrotów liczony w PLN wyniósł 18%.

Spośród spółek zagranicznych najwyższy udział w przychodach należy do spółki Inter Cars Słowacja, która w 2010 roku odnotowała także wysoki wzrost przychodów na poziomie 19%. Drugie miejsce pod względem wielkości przychodów zajmuje spółka Inter Cars Ukraina, której dynamika wzrostu sprzedaży wyniosła aż 37%. Wynik ten tym bardziej należy uznać za sukces mając na względzie to, że tamtejszy rynek jest szczególnie trudny dla zagranicznych inwestorów.

Grupa kapitałowa Inter Cars dla bezpieczeństwa biznesu działa w różnych obszarach w tym produkcji naczep do samochodów ciężarowych. Pomimo ciężkiej sytuacji w branży transportowej, spółka Feber należąca do grupy kapitałowej Inter Cars, w roku 2010 zwiększyła swoją sprzedaż naczep aż o 48%. Jednakże dla Febera miniony rok zakończył się ujemnym wynikiem. Zarząd Inter Cars SA wierzy jednak, że poprawiająca się sytuacja w branży transportowej będzie miała pozytywny wpływ na wynik Febera w 2011 r.

Współczesna branża motoryzacyjna poszukuje rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska. W ten ogólnoświatowy trend bardzo dobrze wpisuje się idea fabrycznej regeneracji części, która pozwala zaoszczędzić środki finansowe minimalizując jednocześnie zanieczyszczenie środowiska. Rozwiązanie to gwarantuje konsumentom najwyższej jakości części. Dlatego też fabryczna regeneracja podzespołów jest jednym z ważnych i przyszłościowych obszarów działania grupy kapitałowej Inter Cars. W tym roku spółka Lauber specjalizująca się w regeneracji części osiągnęła wysoki wzrost przychodów na poziomie 62%, co jest efektem nowatorskiego podejścia do biznesu motoryzacyjnego, jak również zwiększonego zapotrzebowania na rynku na tego typu usługi.

Rynek części i usług motoryzacyjnych w 2010 r.

- Wartość rynku części i usług motoryzacyjnych segmentu osobowego (łącznie IAM oraz OES) wyniosła 27,9 miliarda złotych

- 46% udziału rynku to sprzedaż części, 54% udział kosztów usług

- Sprzedaż części na rynku niezależnym w segmencie osobowym wyniosła blisko 7 miliardów złotych

- Wartość sprzedaży Inter Cars SA w segmencie osobowym oraz ciężarowym wyniosła 1,7 miliarda złotych, co stanowi 20% rynku IAM

Według firmy badawczej MotoFocus wartość całego polskiego rynku części motoryzacyjnych oraz usług w segmencie osobowym w 2010 roku wyniosła 27,9 miliarda złotych. Dane te zawierają wartość rynku niezależnego (IAM) oraz segmentu autoryzowanego (OES).

Z badań MotoFocus wynika, że 46% wartości wyżej wspomnianego rynku stanowi sprzedaż części motoryzacyjnych, natomiast udział kosztów usług wynosi 54%. To oznacza, że wartość samego rynku części motoryzacyjnych do samochodów osobowych oraz dostawczych w 2010 r. wyniosła 12,7 miliarda, z czego podział pomiędzy rynkiem autoryzowanym (OES) a niezależnym (IAM) szacuje się w proporcjach 46/54. W efekcie wartość sprzedaży części na rynku IAM wyniosła blisko 7 miliardów złotych. Porównując do roku 2009 można oszacować, że określając w złotówkach ten segment rynku urósł zaledwie o 2%.

Wartość sprzedaży Inter Cars SA w roku 2010 na rynku polskim w segmencie osobowym oraz ciężarowym wyniosła 1,7 miliarda złotych co stanowi 20% rynku.

Park samochodowy w 2010 r.

- Wzrost rejestracji samochodów używanych o 2%

- Wzrost rejestracji nowych samochodów o 16%

Wielkość parku samochodowego jest ważnym czynnikiem, mającym wpływ na wzrost wartości rynku części zamiennych.

Według firmy badawczej Samar, do grudnia 2010 roku zarejestrowano 722 913 sztuk samochodów używanych, co oznacza wzrost rejestracji w stosunku do roku ubiegłego o blisko 2%. Według Samaru w 2010 roku o prawie 16% wzrosła także liczba rejestracji nowych pojazdów. Szacuje się, że w tym okresie w Polsce zarejestrowano 315 139 sztuk nowych pojazdów.

Systematycznie zwiększająca się ilość pojazdów na naszych drogach budzi zadowolenie środowisk związanych z branżą motoryzacyjną, ponieważ ma bezpośredni wpływ na większą sprzedaż części zamiennych i usług napraw samochodów.