Auto Świat Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Nowe auta muszą być fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej. W starszych modelach ten brak można z łatwością uzupełnić. Do niemal każdego modelu da się dobrać odpowiedni zestaw, a montaż nie jest przesadnie skomplikowany

Jak zamontować światła do jazdy dziennej?
Zobacz galerię (5)
Auto Bild
Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Diodowe światła do jazdy dziennej to coś więcej niż tylko modny gadżet – świecą bardziej jaskrawo nawet od ksenonów, dzięki czemu auto rzeczywiście jest lepiej widoczne. Producenci deklarują, że używanie takiego oświetlenia zmniejsza zużycie paliwa. Jest w tym trochę prawdy, bo światła do jazdy dziennej mają zwykle moc zaledwie 12 W, tymczasem kompletne standardowe oświetlenie auta (przednie halogenowe światła pozycyjne, światła tylne, podświetlenie tablicy) ma zazwyczaj ok. 140 W, a prąd w pojeździe bierze się przecież ze spalania paliwa.

W praktyce, a nie podczas laboratoryjnych testów, redukcja zużycia paliwa staje się niezauważalna. Są jednak inne argumenty przemawiające za montowaniem w autach świateł do jazdy dziennej. W Polsce, gdzie przez cały rok trzeba przez całą dobę jeździć z włączonymi światłami, LED-owe lampy do jazdy dziennej zmniejszają zużycie reflektorów samochodu.

W nowych modelach to poważny problem – wykonane z tworzyw sztucznych klosze i odblaski już po 3-4 latach intensywnego użytkowania mogą być poważnie zużyte. To samo dotyczy lamp wyładowczych (ksenonów), które wprawdzie wytrzymują dłużej od zwykłych żarówek halogenowych, jednak wcale nie są wieczne, źle znoszą częste włączanie i wyłączanie, a ich wymiana przeważnie okazuje się droga.

W takiej sytuacji wydanie 300-500 zł na zakup przyzwoitego zestawu świateł do jazdy dziennej okazuje się bardzo dobrą inwestycją. Niestety, nie brakuje majsterkowiczów, którzy chcą mieć światła diodowe taniej. Listwy LED ze sklepu budowlanego przyczepione za pomocą opasek samozaciskowych do zderzaka auta to nie światła do jazdy dziennej, choć z daleka wyglądają podobnie! Jadąc z takimi lampami, ryzykujecie mandat i utratę dowodu rejestracyjnego.

W autach poruszających się po drogach publicznych można używać wyłącznie homologowanego oświetlenia! Odradzamy ponadto kupowanie najtańszych niemarkowych (nawet homologowanych) zestawów. Często okazują się nietrwałe, ich obudowy bywają nieszczelne, a sterowniki czasem powodują rozładowywanie akumulatorów. Za montaż świateł do jazdy dziennej trzeba zapłacić w warsztacie ok. 100-200 zł. Doświadczony majsterkowicz, który potrafi czytać schematy, też sobie z tym poradzi.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków