W albumie przedstawiono 1001 modeli samochodów, jakie pojawiły się na drogach, począwszy od trójkołowca Karla Benza z 1886 roku, poprzez auta z początku XX wieku, z okresu międzywojennego, powojennego, z lat 50. XX wieku, aż po konstrukcje współczesne.

Opisane pojazdy pochodzą z 31 krajów. Zaprezentowano samochody napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi i Diesla), parowymi, elektrycznymi, zasilane energią słoneczną, paliwem wodorowym a także silnikami… odrzutowymi.

Możemy wybierać spośród samochodów produkowanych masowo, w setkach tysięcy, a nawet milionach egzemplarzy oraz wytwarzanych w małych seriach, czy nawet w pojedynczych egzemplarzach.

Tytuł samochody marzeń oznacza, że nie wszystkie przedstawione pojazdy można zdobyć czy kupić - nawet jeśli ma się do dyspozycji fortunę. Wiele, szczególnie najstarszych egzemplarzy, jest w posiadaniu muzeów i nie są one przeznaczone na sprzedaż. Nie można ich kupić, ale marzyć o nich nikt nie zabrania.

Oprócz kilkuset oryginalnych zdjęć samochodów, w albumie znajdziemy dane dotyczące ich silników: pojemności i mocy a także osiągów: przyspieszenia do „setki" i prędkości maksymalnej.

„1001 samochodów, o których marzysz" ukazało się nakładem wydawnictwa Elipsa, Grupa Wydawnicza Publicat SA. Kosztuje 99 zł.