To już czwarta z kolei impreza tego typu – największa z dotychczasowych. Swój udział zapowiedziało 170 załóg samochodowych (auta przedwojenne i powojenne – do 1980 r.), poza tym pojawią się kolekcjonerzy zabytkowych motocykli, pojazdów militarnych, aut z tzw. demoludów.

Najcenniejszymi samochodami, jakie będzie można zobaczyć na zamku w Bielanach Wrocławskich (ok. 15 km na południe od Wrocłwia, tuż przy ekspresowej drodze S8) będą: Mercedes Pozen z 1912 roku, Audi 14/35 typ C Alpensieger oraz sportowe Audi Front 225 Roadster z 1935 roku.

Foto: Auto Świat
Mercedes Pozen z 1912 r.

Dwa ostatnie modele przyjadą specjalnie na wrocławską wystawę z muzeum Audi w Niemczech.

Na Zamku Topacz wystawione będą także dwa unikatowe modele Volkswagenów z muzeum w Wolfsburgu: Carmann oraz model 412 – każdy z nich zdudowany został tylko w jednym egzemplarzu.

Jak poinformował nas kustosz Muzeum Motoryzacji w Topaczu – Adam Kornafel – podczas tegorocznego MotoClassic Wrocław zaprezentowanych zostanie ok. 40 samochodów przedwojennych, 70 motocykli – w tym duża kolekcja polskich Sokołów, kilkadziesiąt pojazdów militarnych.

Foto: ACZ / Auto Świat
Polski motocykl Sokół

Fani sportu będą mogli obejrzeć dakarowego Stara oraz wystawę eksponatów związanych z Rajdem Dakar.

Wśród gości specjalnych pojawi się Sobiesław Zasada ze swoim BMW 328, na którym startował w latach 50.

W piątek 15 sierpnia kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów weźmie udział w wieczornej paradzie po Wrocławiu (pojawią się m.in. na rynku, pod Operą i pod Halą Ludową).

W sobotę i w niedzielę (16-17 sierpnia) wszystkie klasyki będzie można podziwiać na zamku Topacz.

(Zdjęcia w galerii przedstawiają klasyki prezentowane w Topaczu w 2013 roku).