Auto Świat Klasyki Co wiesz o najsłynniejszych autach sprzed lat? | Quiz

Co wiesz o najsłynniejszych autach sprzed lat? | Quiz

Artykuł sponsorowany
OTOMOTO

Pasjonaci motoryzacji wiedzą, że wśród samochodów produkowanych 30, 40 czy nawet 50 lat temu są i takie, które do dziś zachwycają kunsztem zastosowanej techniki, niezwykłym wzornictwem albo nawet osiągami.

Plymouth Superbird
Shutterstock
Plymouth Superbird

Niektóre z tych aut są dziś eksponatami w niezwykłych kolekcjach bogatych ludzi, ale są i zwykli zapaleńcy, którzy wiele lat poświęcają na odrestaurowanie jednego samochodu, potem się nim cieszą, a potem... szukają kolejnych wyzwań – tak jak bohater "Prawdziwych historii", który przez lata doszedł do perfekcji w przywracaniu do życia kolejnych egzemplarzy samochodów niezwykle egzotycznej marki - DMC DeLorean.

Zanim w długie zimowe wieczory zaczniecie na długie godziny znikać we własnym garażu, zapraszamy do sprawdzenia się w Quizie: co wiesz o słynnych samochodach, które zmieniały historię motoryzacji?

Podpowiedź: większość z odpowiedzi na pytania zawarte w quizie znajdziecie w tym artykule.

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Żródło: Shutterstock

Jaki był powód niezwykle wysoko umieszczonego "skrzydła" w wyścigowym modelu Plymouth Superbird produkowanym w 1970 roku?

Poprawna odpowiedź: Chodziło głównie o korzyści aerodynamiczne - zwiększenie przyczepności auta przy większych prędkościach

"Skrzydło", jak i charakterystyczny, wydłużony aerodynamiczny przód auta miały jedynie funkcję aerodynamiczną, choć jedna z "miejskich legend" głosiła, iż skrzydło umieszczono wysoko, by nie kolidowało z klapą. W praktyce rozwiązanie to miało i zalety, i wady. Działało zgodnie z założeniem przy prędkości powyżej 100 km/h, jednak masa konstrukcji spowalniała sprint pojazdu w wyścigach na 1/4 mili.

Pytanie 2/10
Żródło: Shutterstock

Ile kolorów nadwozia do wyboru mieli klienci kupujący DMC DeLoreana na początku lat 80-tych?

Poprawna odpowiedź: jeden

DMC DeLorean miał zewnętrzne elementy nadwozia wykonane ze stali nierdzewnej i nielakierowane – dlatego każdy miał nadwozie w kolorze surowej stali. Dzięki temui dzięki drzwiom unoszonym do góry auto było niezwykłe – od początku istnienia inspiruje do opowiadania historii - od wielkich Hollywoodzkich produkcji po kameralne, ale wzruszające opowieści - jak ta przygotowana przez OTOMOTO.

Pytanie 3/10
Żródło: Shutterstock

Sportowy Citroen SM zaprezentowany w 1970 roku miał silnik

Poprawna odpowiedź: Maserati

Citroen w projektowaniu SM-a bogato korzystał z know-how Maserati – włoskiego producenta, którego przejął w 1968 roku. Silnik SM-a został wzięty właśnie z "kolekcji" tej firmy

Pytanie 4/10
Żródło: Auto Bild

Pierwszym seryjnym europejskim samochodem wyposażonym w turbodoładowanie był:

Poprawna odpowiedź: BMW 2002 Turbo

BMW 2002 Turbo zaprezentowane w 1973 roku było pierwszym "uturbionym" europejskim samochodem. Z powodu "niepoprawnych" osiągów i wysokiego spalania w okresie kryzysu paliwowego szybko zostało jednak wycofane z produkcji

Pytanie 5/10
Żródło: Shutterstock

Pierwsze Porsche 911 miało silnik:

Poprawna odpowiedź: typu boxer

Porsche 911 wyposażono w silnik typu boxer, w dodatku chłodzony powietrzem. Jednym ze skutków takiego wyboru był niezwykle charakterystyczny dźwięk, jaki wydawał ten pojazd

Pytanie 6/10
Żródło: Shutterstock

Citroen DS produkowany od 1955 roku miał zawieszenie wykorzystujące:

Poprawna odpowiedź: konstrukcję hydropneumatyczną, która pozwalała m.in. na zmianę prześwitu pojazdu

Citroen DS zasłynął z niezwykle skomplikowanej w swoich czasach instalacji hydropneumatycznej współpracującej z zawieszeniem, układem kierowniczym i hamulcami.

Pytanie 7/10
Żródło: Shutterstock

Lotus Esprit, który został wykorzystany jako "gadżet" Jamesa Bonda w filmie "Szpieg, który mnie kochał" miał funkcjonalność:

Poprawna odpowiedź: łodzi podwodnej

Auto w filmie nabrało zdolności do nurkowania - było łodzią podwodną

Pytanie 8/10
Żródło: Shutterstock

Prędkość maksymalna Mercedesa 300 SL Gullwing produkowanego od 1954 roku to:

Poprawna odpowiedź: 260 km/h

Według różnych źródeł maksymalna prędkość tego samochodu to 259-263 km/h. Auto było wyposażone w silnik rzędowy 6-cylindrowy o poj. 3,0 l.

Pytanie 9/10
Żródło: Shutterstock

Pierwszym produkowanym seryjnie i wprowadzonym do normalnej sprzedaży samochodem z BMW "M" (jak "Motorsport") było:

Poprawna odpowiedź: M1

Pierwszą sprzedawaną "publicznie" emką był model M1, który w praktyce był samochodem wyścigowym dostosowanym do ruchu ulicznego. Zaprezentowano go w 1978 roku, aut z homologacją drogową powstało 400.

Pytanie 10/10
Żródło: Shutterstock

Przez 14 lat produkcji (1968-82) Chevrolet Corvette C3 powstał w liczbie:

Poprawna odpowiedź: ponad 540 tys. egzemplarzy

Dokładna liczba to 542 741 pojazdów – była to więc "wyścigówka dla mas". Ciekawostka: przez 14 lat produkcji bazowa cena tego modelu wzrosła z ok. 4700 dolarów do ponad 18 tys. dolarów.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Znakomicie!
Nie dajesz się zaskoczyć – gratulujemy! Na deser zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej historii, której bohater doszedł do perfekcji w przywracaniu do życia kolejnych egzemplarzy marki DeLorean!
Bardzo dobrze!
Poszło Ci nieźle, choć gdybyś uważnie przeczytał, byłoby jeszcze lepiej... Na deser zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej historii, której bohater doszedł do perfekcji w przywracaniu do życia kolejnych egzemplarzy marki DeLorean!
Dobrze...
...ale mogło być lepiej. I tak gratulujemy – należy się! Na deser zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej historii, której bohater doszedł do perfekcji w przywracaniu do życia kolejnych egzemplarzy marki DeLorean!
Tak sobie...
To było trudne, prawda? Ale też zapewne ciekawe? Zanim spróbujesz jeszcze raz, zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej historii, której bohater doszedł do perfekcji w przywracaniu do życia kolejnych egzemplarzy marki DeLorean!
słabo
Artykuł sponsorowany
OTOMOTO