Auto Świat Klasyki Konkursy elegancji zabytkowych aut

Przygotowanie do konkursu elegancji wymaga gruntownych studiów. Trzeba bowiem przestudiować prasę z epoki, specjalistyczną literaturę, a potem dobrać nie tylko sam strój, lecz także dodatki takie jak: zegarek, torebka, buty, biżuteria, kapelusz, rękawiczki itp.

Stosunkowo łatwo mają kolekcjonerzy posiadający pojazdy z lat 60. czy 70. XX wieku (pojazd zabytkowy musi mieć minimum 25 lat). W wielu domach zachowały się bowiem ubrania i dodatki z tamtego okresu. Znacznie trudniej dobrać strój do aut powojennych, a najtrudniej do przedwojennych lub z początku XX wieku. Pozostają wtedy wypożyczalnie strojów, magazyny teatralne czy TV. W Warszawie duże zbiory strojów z różnych epok ma i wypożycza Operetka Warszawska.

Podczas konkursu elegancji jury ocenia nie tylko zabytkowy samochód i strój załogi, lecz także zachowanie i galanterię kierowcy. Nie może on np. zapomnieć o otwarciu drzwi i pomocy pasażerce podczas wsiadania i wysiadania.

Wielu właścicieli zabytkowych pojazdów nie poprzestaje na gromadzeniu strojów i akcesoriów przydatnych podczas konkursów elegancji, zbierają oni także wszelkie przedmioty związane z epoką, z której pochodzi ich pojazd. Np. jeden z warszawskich kolekcjonerów zgromadził duży, liczący kilkaset sztuk zbiór lasek używanych przez gentlemenów na różne okazje.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków