Oryginalna stylistyka nadwozia, nietypowe rozwiązania techniczne, a do tego wyjątkowo wysoki komfort jazdy. Citroën GS to nie jest zwykły samochód. To model dla kierowców, którzy potrzebują czegoś więcej niż tylko klasyka.

Liczy się głównie komfort

Pierwsze skojarzenie z marką Citroën? Jesteśmy przekonani, że większość fanów motoryzacji powie o hydropneumatycznym zawieszeniu. Takie rozwiązanie zastosowano również w modelu GS; w czasach jego młodości był to najmniejszy samochód wykorzystujący hydropneumatykę. To dzięki takiemu resorowaniu jazda GS-em jest wyjątkowo komfortowa. Ale czy to nie jest problematyczne? Spokojnie, poważniejsze awarie zdarzały się głównie w autach sprzed 1966 roku, tymczasem GS zadebiutował trzy lata później, gdy ta technika została już opanowana. Gdyby nawet doszło do awarii, to najczęściej trzeba uzupełnić układ lub wymienić wężyki czy uszczelki. Istotne jest również to, że naprawa nie będzie droższa niż wymiana elementów w aucie ze stalowym zawieszeniem.

Hydropneumatyczne zawieszenie nie jest całkowicie odrębnym podzespołem – jego hydraulika była wspólna z układem hamulcowym. Z tego powodu wspólne były regulator, pompa wysokiego ciśnienia oraz akumulator ciśnienia.

Pod maską też jest interesująco, bo pracuje tu chłodzony powietrzem bokser. Niestety, nie możemy liczyć na powalającą dynamikę: do dyspozycji mamy 54 KM. Ale jak ten wóz rdzewiał! Początkowo rdza pojawiała się głównie na klapie bagażnika i na jego bokach, na podłodze pod matami izolacyjnymi, a także na progach. Z czasem była wszędzie. To właśnie z powodu korozji większość samochodów nie dotrwała do naszych czasów i pomimo iż powstało ok. 2,5 mln egzemplarzy (razem z odmianą GSA z dużą klapą bagażnika), auto okazuje się trudne do zdobycia; raczej trzeba go szukać na południu Europy – np. w Chorwacji.

Mankamentem GS-a są drobne awarie

To trochę dziwne, że w aucie z zaawansowaną techniką zawieszenia przytrafiały się banalne złamania dźwigienek do rozdziału nawiewów wnętrza, usterka pompki od spryskiwacza szyby, odpadały przyciski. Bez kłopotu z częściami?

Problemu nie ma za to ze znalezieniem większości podzespołów. Można je dostać na niemieckiej stronie www.franzoesischeklassiker.de lub na angielskiej www.chronics.co.uk. Znalezienie większości elementów jest tym łatwiejsze, że wiele z nich pasuje od innych modeli Citroëna. Właściciele GS-ów mają natomiast problem ze zdobyciem tylnych silentblocków oraz poduszek siedzeń, a te szybko się zużywają.