Na dębickim rynku 1 września br. o godzinie 14.00 odbędzie się uroczyste otwarcie parady. Następnie kawalkada samochodów i motocykli przejedzie ulicami miasta na stadion KS Wisłoka.Parada zabytkowych pojazdów podczas Dębica-Dębicy 2007 to niezwykła wycieczka po kartach historii motoryzacji. Najstarszy model na wystawie - REO Gentleman's Roadster pochodzi z 1908 roku, a najmłodszy - Chevrolet Caprice Classic - z 1973 roku. Ponad 20 z 30-tu zaprezentowanych pojazdów to modele przedwojenne, wyprodukowane w okresie, kiedy powstawały Centralny Okręg Przemysłowy i dębicka fabryka opon. Do obejrzenia będą klasyczne maszyny BMW, Mercedesa, Chevroleta, Jaguara, czy Citroena.

Wystawa zabytkowych pojazdów to jednak nie tylko niezwykłe samochody. Na stadionie Wisłoki zostaną pokazane również ciekawe motocykle - unikalne polskie Sokoły 600 i 1000, a także motocykl Jubilé Sport szwajcarskiej firmy Motosacoche.

"Organizując wystawę zabytkowych pojazdów podczas Festynu Dębica-Dębicy 2007, nawiązujemy do historii Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli także historii naszej firmy. W tym roku mija 70. rocznica utworzenia COP-u i poprzez paradę staramy się przybliżyć tamten czas. Jestem przekonana, że unikalne pojazdy zachwycą mieszkańców Dębicy i wszystkich gości naszego Festynu." - powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor ds. Komunikacji Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Każdy gość Festynu Dębica-Dębicy 2007 będzie mógł przyjrzeć się z bliska niezwykłym pojazdom, poznać ich historię i porozmawiać z właścicielami. Są to pasjonaci motoryzacji, którzy najczęściej własnoręcznie remontowali pojazdy i z ogromnym wysiłkiem doprowadzali je do idealnego stanu. Dlatego każdy z nich chętnie opowie o historii i szczegółach technicznych swojej maszyny. Mieszkańcy Dębicy będą mieli okazję przekonać się jak sprawne i dobrze utrzymane mogą być niemal 100-letnie automobile i motocykle.

"Przygotowując wystawę, staraliśmy się zebrać eksponaty charakterystyczne dla swoich czasów, doskonale odrestaurowane i utrzymane. Naszą ambicją było zaprezentowanie pojazdów pochodzących z okolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kierowcy, którzy pojawią się na wystawie reprezentują m.in. takie miasta jak Rzeszów, Kańczuga, Tarnów, czy Stalowa Wola. Dzięki wystawie podczas Festynu Dębica-Dębicy 2007, każdy będzie miał okazję obcować z historią, która drzemie w tych maszynach" - powiedział Jerzy Kossowski, Redaktor Naczelny magazynu "Automobilista", który jest merytorycznym partnerem wystawy.

Oprócz aut zaproszonych przez magazyn "Automobilista", w paradzie i wystawie wezmą także udział pojazdy indywidualnych kolekcjonerów, zgłoszone na Festyn przez mieszkańców regionu. Z Sędziszowa Małopolskiego przyjedzie m.in. samochód Citroen BL-11 z 1936 roku, a z Lublina przedwojenne motocykle marki SHL i BMW.

Zabytkowe pojazdy będzie można oglądać podczas Festynu Dębica-Dębicy 2007 na stadionie KS Wisłoka w Dębicy, od godziny 14.30 aż do zmroku. Wstęp na wystawę i na Festyn jest bezpłatny.

Festyn "Dębica Dębicy" to wydarzenie organizowane co roku - już od 11 lat - przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. Rok w rok towarzyszą mu różnorodne atrakcje. Tym razem będą to m.in. koncert zespołów Bajm oraz Bracia, a także akcja charytatywna na rzecz potrzebujących.