Manta A jest cenionym, ale rzadko spotykanym klasykiem. Wiele aut uległo zniszczeniu z racji rdzy, która atakowała niemal każdy element. Trzeba uważać podczas odrestaurowania pojazdu, bo jeżeli nadwozie będzie w złym stanie – a tak jest najczęściej – to wywinduje koszty remontu do niebotycznych kwot. Dotyczy to szczególnie modeli z winylowym dachem – pod okleiną gromadziła się wilgoć i korozja postępowała tam wyjątkowo szybko.

Część aut została zniszczona przez amatorów tuningu, którzy chętnie wykorzystywali tylnonapędową Mantę do różnych, nie zawsze rozsądnych, modyfikacji.Poszukiwania Manty nie będą łatwe, bo wśród ogłoszeń nie znajdziemy zbyt wielu tych aut. Te, które są, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to totalne szroty, których remont może być już nieopłacalny, a i tak potrafią kosztować kilka tysięcy złotych.

Drugą grupę stanowią pojazdy będące dobrą bazą do odnowienia, ale w ich przypadku trzeba się liczyć z ceną dochodzącą nawet do 20 tys. zł. Można jeszcze poszukać auta w Niemczech. Tam jest więcej modeli w stanie jak nowe, ale ich cena przekracza już 10 tys. euro.

Kolejną trudnością przy odnawianiu i użytkowaniu Manty jest słaba dostępność części zamiennych. Dotyczy to przede wszystkim blach. Na rynku występują wprawdzie reparaturki, ale trzeba na nie uważać, bo ich jakość może być wątpliwa. Łatwiej o podzespoły silnika, bo są one współzamienne z jednostkamiz innych modeli Opla.

Jazda Mantą to czysta przyjemność. Podczas prowadzenia trzeba się przyzwyczaić do układu kierowniczego bez wspomagania, ale jego brak nie jest bardzo dokuczliwy. W działaniu sprzęgła czy hamulców nie czuje się wielkiej różnicy w porównaniu do aut współczesnych. Zaskakujące jest też to, jak lekko potrafi pracować skrzynia biegów.

(tekst: Tomasz Kamiński).

Dane techniczne:

Silnik benzynowy, gaźnikowy, czterosuwowy R4. Poj. 1584 ccm. Moc 80 KM/5000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 114 Nm/3800 obr./min. Napęd na tylne koła. Skrzynia man. 4b. Wymiary pojazdu (dł./szer./wys.) 4292/ 1626/1355 mm, rozstaw osi 2430 mm. Masa wł. 880 kg. 0-100 km/h w 15,0 s, prędkość maksymalna 159 km/h, średnie spalanie 12,0 l/100 km.