Spośród kilkudziesięciu wystaw i salonów zabytkowych pojazdów, jakie odbędą się w 2015 roku w Polsce i w Europie wybraliśmy kilka najważniejszych, które prawdziwy fan zabytkowej motoryzacji powinien odwiedzić.

Sezon otwiera salon Retromobile (4-8 lutego, Paryż). Salon odbywa się corocznie w centrum wystawienniczym Paris Expo Porte de Versailles na południowych obrzeżach Paryża.

Zabytkowe pojazdy wystawiają tam i firmy, i kolekcjonerzy. Znaczną część ekspozycji zajmują sprzedawcy części zamiennnych (głównie do aut produkcji francuskiej). Można też kupić fachową literaturę i akcesoria. Na dokładne zwiedzenie wystarczy jeden dzień.

Citroen na paryskich targach pojazdów zabytkowych Retromobile 2014 Foto: Auto Świat
Citroen na paryskich targach pojazdów zabytkowych Retromobile 2014

Druga impreza – znacznie większa od paryskiej – to Retro Classics w Stuttgarcie (26-29 marca). Pojawi się tam 1300 wystawców – firm samochodowych, warsztatów restaurujących zabytkowe pojazdy, sprzedawców części i akcesoriów do klasyków, wydawców literatury fachowej, akcesoriów. Na zwiedzenie wystarczy jeden dzień.

Na połowę kwietnia zaplanowano największą imprezę oldtimerową na świecie – Techno Classica w Essen (15-19 kwietnia). W 20 halach można obejrzeć ponad 2500 samochodów klasycznych wystawionych do sprzedaży.

Oprócz tego w Essen pojawiają się sprzedawcy części i akcesoriów do klasycznych pojazdów, można tu kupić również narzędzia potrzebne do renowacji pojazdów oraz fachową literaturę.

Na odwiedziny Techno Classica w Essen najlepiej zarezerwować co najmniej 2 dni. I już teraz zarezerwować hotel, bo później będzie i drożej, i dalej od targów.

Techno Classica Essen 2011  Foto: Auto Świat
Techno Classica Essen 2011
Techno Classica Essen 2010  Foto: Auto Świat
Techno Classica Essen 2010

Pierwszą polską dużą imprezą związaną z klasykami będzie Auto Nostalgia w Warszawie, 15-16-17 maja. To już piąta edycja tej wystawy (wzorowanej na Essen). Co roku gromadzi kilkustet wystawców i przyciąga 7-10 tys. odwiedzających.

Na Auto Nostalgii wystawiane są głównie zabytkowe samochody, klasyczne motocykle, zbiory prywatnych kolekcjonerów, ciekawe prototypy. Na zwiedzenie wystarczy pół dnia.

Auto Nostalgia 2014 Foto: ACZ / Auto Świat
Auto Nostalgia 2014
Auto Nostalgia - auta 100-letnie Foto: ACZ / Auto Świat
Auto Nostalgia - auta 100-letnie

Bardzo ciekawą, godną polecenia imprezą jest Concorso d'Elegaza Villa d'Este we Włoszech, nad jeziorem Como (22-24 maja). To konkurs elegancji klasycznych samochodów zorganizowany w „pięknych okolicznościach przyrody".

Dotrzeć tam niełatwo, bilety wstępu nie są tanie – ale warto, gdyż w konkursie prezentowane są najpiękniejsze klasyczne samochody, kosztujące często setki i miliony euro, niedostępne gdzie indziej. Na konkurs elegancji trzeba zarezerwować co najmniej 1 dzień, a najlepiej dwa.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2012 Foto: Auto Świat
Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2012
Concorso d'Eleganza Villa d’Este 2008 Foto: Auto Świat
Concorso d'Eleganza Villa d’Este 2008

Pod koniec czerwca (25-28 06) warto zaplanować wypad do Goodwood pod Londynem na Festival of Speedd. Na terenie pięknej posiadłości lorda Marcha co roku odbywa się prezentacja wyścigowych pojazdów (także klasycznych). Na torze należącym do posiadłości odbywają się też wyścigi pojazdów wspólczesnych i klasycznych.

Udział w pokazie w Goodwood ma formę pikniku, można zamieszkać na pobliskim polu namiotowym lub w przczepie kempingowej. Warto mieć piknikowy ekwipunek. Najlepiej do Goodwood wybrać się na 2 dni.

Goodwood Festival of Speed Foto: ACZ / Auto Świat
Goodwood Festival of Speed

W połowie sierpnia (14-15-16 08) na zamku Topacz pod Wrocławiem odbywa się mały polski Goodwood – impreza nazwana Motoclassic Wrocław.

Na terenie dużej, kiludziesięciohektarowej posiadłości prezentowanych jest kilkaset pojazdów zabytkowych – samochodów, motocykli, pojazdów militarnych.

Wystawiane są także eksponaty z miejscowego muzeum. Impreza ma piknikowy charakter, do Topacza warto wybrać się na co najmniej cały dzień.

Zaletą, oprócz ciekawych pojazdów, jest też bliskość Wrocławia – wizytę w Topaczu można połączyć ze zwiedzaniem Wrocławia.

Klasyki w Topaczu Foto: ACZ / Auto Świat
Klasyki w Topaczu

Wartą zarekomendowania i odwiedzenia jest też impreza Classic Moto Show (Kraków, 4-5-6 września). Wystawa organizowana jest na terenie odbudowanej zajezdni miejskiej, gdzie mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Classic Moto Show 2014 Kraków Foto: ACZ / Auto Świat
Classic Moto Show 2014 Kraków

Zajezdnia zlokalizowana na Kazimierzu – krakowskiej dzielnicy żydowskiej – przyciąga co roku ponad 10 tys. zwiedzających. Podziwianie zabytkowych pojazdów można połączyć ze zwiedzaniem klimatycznego Kazimierza.

Na Classic Moto Show wystarczy pół dnia, ale warto zaplanować noclego na Kazimierzu, gdyż jest to obecnie najmodniejsza dzielnica Krakowa z mnóstwem klubów, kawiarni i restauracji czynnych do późnych godzin nocnych.