Wybierz samochód

Land Rover Range Rover

Ikona samochodu

Land Rover Range Rover to luksusowa terenówka produkowana przez brytyjską markę. Auto zadebiutowało w 1970 roku jako główny konkurent dla Jeep'a, lecz miał także zagrozić ekskluzywnym limuzynom, bowiem luksusowe wyposażenie miało iść w parze z bardzo dobrymi umiejętnościami terenowymi. Ułatwiać to miało umiejscowienie przedniej osi, która znajdowała się tuż za przednim zderzakiem zwiększając tym samym kąt natarcia na przeszkodę.

Prototyp Range Rovera nazywał się VELAR (Vee Eight Land Rover) co miało oznaczać Land Rovera z silnikiem V8, którego Brytyjczycy odkupili od Buicka. Początkowo auto występowało jedynie w wersji 3-drzwiowej, a odmiana 5-drzwiowa pojawiła się dopiero w 1981 roku. Stylistyka auta zwracała uwagę i co może potwierdzić fakt, iż I generacja jako jedyne auto trafiło do słynnego, paryskiego Luwru jako dzieło sztuki. Wnętrze było bardzo przestronne i komfortowe.

Do napędu auta służył najpierw 3,5-litrowy silnik V8 o mocy 135 KM. Przy okazji liftingu z 1984 roku odświeżeniu uległo zarówno wnętrze jak i karoseria. Rok później zadebiutowała najbardziej luksusowa odmiana Vogue, która została wyposażona m.in. w elektryczne szyby, wycieraczki reflektorów, podgrzewane lusterka czy skórzaną tapicerkę. Niedługo później pojawiła się mocniejsza, 3,9-litrowa jednostka, również V8. Rozwijała ona 182 KM, a kilka lat później, kierowca mógł mieć do dyspozycji nawet 200 KM z 4,2 litra pojemności. Dostępne były także 2,4- oraz 2,5-litrowy diesle rozwijające od 106 do 119 KM. Do przekazania mocy na wszystkie koła służyła skrzynia automatyczna o 3 lub 4 przełożeniach oraz przekładnia manualna o 4 lub 5 przełożeniach.

Gdy w 1994 roku wprowadzono do produkcji II generację Range Rovera, odmiana 3-drzwiowa I generacji była jeszcze produkowana przez 2 lata jako Range Rover Classic. Druga odmiana w porównaniu uległa niedużemu powiększeniu, a linia karoserii pozostała bardzo podobna. Charakterystyczne okrągłe reflektory zastąpiono prostokątnymi, a konstrukcję podobnie jak wcześniej oparto na ramie do którego mocowano (tym razem tylko i wyłącznie) 5-drzwiowe nadwozie.

Nowy model był także bardziej luksusowy, jednak doskonałych umiejętności terenowych mu nie poskąpiono. Auto wyposażono w nowe, elektrycznie sterowane pneumatyczne zawieszenie EAS (Electronic Air Suspension), które miało ciekawą funkcję – gdy auto zawisło na podwoziu, system wykrywał to i podnosił zawieszenie bo koła znów mogły dotykać podłoża.

Pod maską znów zagościły widlaste „ósemki”. Mniejszy, 4-litrowy silnik, rozwijał 187 KM, a większy 4,6-litrowy – 224 KM. Do wyboru była jeszcze jednostka wysokoprężna produkcji BMW o pojemności 2,5 litra i mocy 138 KM. Ciekawostką jest, iż ówczesny właściciel Range Rovera – bawarska marka, pracowała nad projektem brytyjskiego SUV-a z silnikiem V12 pochodzącym od BMW serii 7. Moc była przekazywana na wszystkie koła za pośrednictwem 4-biegowego automatu lub 5-stopniowej skrzyni manualnej.

III generacja Range Rovera pojawiła się w 2002 roku. Po raz pierwszy zrezygnowano z ramy na rzecz samonośnego nadwozia, przez co auto przestało być typową terenówką a bardziej wpisywało się w rolę SUV-a. Zachowano natomiast pneumatyczne zawieszenie z regulacją wysokości. Stylistyka uległa znacznemu unowocześnieniu, a wewnątrz zastosowano materiały bardzo wysokiej jakości, które pozwalały się poczuć pasażerom jeszcze bardziej wyjątkowo. Z początku do auta montowano silniki produkcji BMW.

Z benzyniaków była to 4,4-litrowa V8-ka o mocy 286 KM oraz 6-cylindrowy diesel o pojemności 3 litrów generujący 177 KM. W 2005 roku benzyniak został zastąpiony jednostką produkcji Jaguara o tej samej pojemności i liczbie cylindrów, lecz mocy 306 KM. Do wyboru był także doładowany V8, również od Jaguara lecz o pojemności 4,2 litra rozwijający blisko 400 KM. Z kolei diesel został zastąpiony również jednostką V8 (TDV8) o pojemności 3,6 litra i mocy 272 KM. W tym samym roku wzbogacono listę wyposażenia dodatkowego, 2 lata później zmodernizowano wnętrze, a po kolejnych 2 latach przeprowadzono lifting nadwozia. Zmianom uległy reflektory, atrapa chłodnicy, przedni zderzak oraz boczne wloty powietrza.

W 2012 roku zadebiutowała IV już generacja Range Rovera. Z zewnątrz można odnieść wrażenie iż jest bardzo podobne do poprzednika. Podobne – tak, lecz auto zostało całe zaprojektowane od podstaw i nie odziedziczyło po swoim poprzedniku żadnej części. Dzięki zastosowaniu aluminium udało się odchudzić auto aż o 100 kg. Niezależnie od wybrania wersji wyposażeniowej, nawet w tej „podstawowej” wnętrze Range'a ocieka luksusem. Dodatkowo zamówić można w II rzędzie elektrycznie sterowane, indywidualne fotele zamiast kanapy, a do tego dołożyć lodówkę, dwustrefową klimatyzację, elektrycznie sterowane stoliczki czy monitory o niebagatelnej przekątnej wynoszącej niewiele ponad 10 cali. Mimo podtrzymania samonośnego nadwozia, auto może pochwalić się bardzo dobrymi właściwościami terenowymi – w większości dzięki systemowi Terrain Response. Z kolei głębokość brodzenia wynosi aż 900 mm, co odpowiada zanurzeniu prawie na wysokość linii okien!

Do napędu tej „terenowej” limuzyny służą w dużej mierze diesle. Mniejszy - V6 – ma 3 litry pojemności i 258 KM, a większa V8 ma 4,4 litra pojemności i generuje 339 KM. W 2013 roku zaprezentowano także wersję hybrydową Range Rovera, która współpracuje ze słabszym silnikiem wysokoprężnym. Moc układu wynosi wtedy 350 KM. W tym samym roku do oferty wprowadzono także przedłużone o 20 cm nadwozie LWB. Jedynym benzyniakiem jest potężna, doładowana V8-ka o pojemności 5 litrów rozwijająca 510 KM. Pozwala ona na osiągnięcie „setki” w niespełna 6 sekund. Niezależnie od silnika czy wersji wyposażenia, moc na wszystkie koła przenosi 8-biegowa skrzynia automatyczna.

Land Rover Range Rover - generacje

Land Rover Range Rover - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat