Od wielu lat foteliki są wymagane przez prawo, tak samo, jak pasy bezpieczeństwa u osoby dorosłej. Niezbędnym więc krokiem dla każdego rodzica jest zaopatrzenie się w ten sprzęt, ponieważ dzięki temu chronimy życie dziecka podczas potencjalnej kolizji. Dla najmłodszych nawet najkrótsza podróż z dość ostrym hamowaniem, bez posiadania fotelika może okazać się tragiczna w skutkach.

Na rynku dostępne są foteliki w kilku wariantach wagowych, aby jak najlepiej dopasować je do potrzeb dziecka. Niemowlęta wozimy w fotelikach z kategorii 0 bądź 0+ (0-10 kg, 0-13 kg). Ich konstrukcja jest nieco inna od fotelików dla starszych dzieci, ponieważ pozwala nam na przewożenie dziecka w dobrej dla niego pozycji półleżącej.

Grupa I jest dla dzieci starszych o wadze od 9 do 18 kg, mniej więcej do 4 roku życia. Natomiast grupa 3 i 4 przystosowana jest dla starszych dzieci w przedziałach od 15 do 26 kg i od 22 do 36 kg. Przy wyborze fotelika możemy oprzeć się też o dane z crash testów, wykonywanych przez różne firmy, - m.in. te wykonane przez ADAC. Poniżej przedstawiamy przygotowany przez nas ranking fotelików samochodowych.

Kiddy Evolution Pro 2

Foto: Auto Świat

Fotelik samochodowy marki Kiddy model Evolution Pro 2  przeznaczony jest dla najmłodszych (0-13 kg). Jego specjalna konstrukcja pozwala dbać o dziecko zarówno w samochodzie, jak i poza nim (posiada możliwość wpięcia w ramy większości wózków, funkcję kołyski, a nawet daszek przeciwsłoneczny). Nieodzowną zaletą jest bardzo wytrzymała, absorbująca energię uderzenia skorupa. Projektanci z firmy Kiddy zadbali o funkcję leżącą, dzięki czemu główka niemowlęcia nie przechyla się do przodu.

Specjalna wkładka dla młodszych niemowląt i wcześniaków została stworzona dodatkowo, aby podpierać głowę dziecka. Fotelik posiada 5 punktowy system regulacji pasów wraz z zagłówkiem. Powiększenie przestrzeni jest możliwe dzięki 3 specjalnym wkładkom redukcyjnym. Montaż fotelika opiera się na systemie Isofix, dzięki czemu wystarczy jedno kliknięcie, gdyż złącza Isofix łączą się bezpośrednio z karoserią samochodu. Fotelik zdał wszystkie europejskie testy bezpieczeństwa. Sprawdź cenę!

Maxi-Cosi - AxissFix Plus

Foto: Auto Świat

Model AxissFix Plus od marki Maxi-Cosi przeznaczony został dla dzieci w ramach wagowych 0 - 18 kg. Możemy więc stosować go u dzieci do 4 roku życia, zapewniając im maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Fotelik obraca się o 360°, dzięki czemu istnieje możliwość mocowania go w obu kierunkach. Dodatkowymi atutami są haczyki na pasy, ułatwiające  mocowanie oraz wskaźnik kontroli prawidłowej wysokości. Wkładka dla noworodków pozwala przetransportować maleństwo tuż po urodzeniu, bezpiecznie do domu bądź do lekarza. Fotelik posiada system Isofix dla łatwego i bezpiecznego mocowania bez użycia pasów. Specjalny materiał, który został zastosowany na oparciu głowy, pochłania energię uderzenia. Fotelik spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Sprawdź cenę!

Cybex Juno 2-fix

Foto: Auto Świat

Zespół ekspertów CYBEX stworzył niepowtarzalny i wielokrotnie nagradzany model Juno 2-fix, przeznaczony dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Fotelik posiada regulację poduszki i całego tułowia, co zmniejsza ryzyko poważnych uszkodzeń szyi. Opatentowany przez firmę CYBEX innowacyjny teleskopowy system L.S.P czyli Linear Side-impact Protection - w połączeniu z absorbującą energię skorupą fotelika pochłania siły powstałe przy uderzeniu bocznym. Fotelik posiada również 8 stopniową regulację wysokości zagłówka i system mocowania Isofix, poprawiający bezpieczeństwo i stabilność. Sprawdź cenę!

Jane Exo

Foto: Auto Świat

Model Exo od marki Jane stworzony został na podstawie najnowszych technologii i testów bezpieczeństwa dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Montaż fotelika odbywa się za pomocą systemu Isofix, jednak możemy zrobić to też klasycznie, za pomocą pasa samochodowego. Elektroniczny system wbudowany w fotelik informuje użytkownika o błędnym podpięciu go do fotela, za pomocą świecącej kontrolki i sygnałów dźwiękowych. Specjalnie opatentowany system pochłania energię uderzeń, zmniejszając siłę uderzenia aż o 4 kg. Pasy naramienne i środkowy pas między nóżkami zostały zsynchronizowane tak, aby wraz ze wzrostem dziecka miało ono więcej przestrzeni między nogami. Fotelik przeszedł pozytywnie wszystkie testy bezpieczeństwa. Sprawdź cenę!

Romer KIDFIX II XP SICT

Foto: Auto Świat

Romer KIDFIX II XP SICT to fotelik z bardzo wysokim oparciem, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo starszym dzieciom o wadze 15 do 36 kg. Przed zderzeniem czołowym chroni wbudowany system XP-PAD. Optymalną pozycję pasa biodrowego zapewnia uchwyt SecureGuard. Miękkie i głębokie ściany boczne maksymalnie chronią dziecko podczas zderzenia bocznego. Komfortem dla dziecka jest ergonomicznie zaprojektowany zagłówek, który pozwala na wygodnę drzemkę podczas długiej trasy. Montaż wykonywany jest za pomocą systemu ISOFIX. Fotelik otrzymał pozytywne opinie podczas testów. Sprawdź cenę!

Polecamy także przyjrzeć się tym ofertom:

BeSafe iZi Kid i-Size X2 0-18kg - sprawdź cenę!

Maxi-Cosi Pearl 9-18kg - sprawdź cenę!

KinderKraft Expander 15-36 kg - sprawdź cenę!

Graco Booster 15-36kg - sprawdź cenę!

Cybex Solution M Fix 15-36 kg - sprawdź cenę!