Auto Świat Porady "To tylko rutynowa kontrola". Wyjaśniamy, czy policja może nas zatrzymać bez powodu

"To tylko rutynowa kontrola". Wyjaśniamy, czy policja może nas zatrzymać bez powodu

Autor Karolina Małas
Karolina Małas

Rutynowe kontrole to jeden z podstawowych sposobów na zapewnienie przez policję bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom na polskich drogach. Czy jednak może zostać przeprowadzona, gdy nie ma ku niej przesłanek? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią przepisy.

Prawo o ruchu drogowym wskazuje dokładnie, w jakich sytuacjach policja może nas zatrzymać
shutterstock / Shutterstock
Prawo o ruchu drogowym wskazuje dokładnie, w jakich sytuacjach policja może nas zatrzymać
  • Policja ma prawo zatrzymać pojazd i przeprowadzić kontrolę na drodze — o ile poda jej uzasadnienie
  • Niezatrzymanie się przez kierowcę do kontroli może grozić aresztem, grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów
  • Podczas zatrzymania kierowca ma określone prawa, a policjant musi okazać legitymację służbową
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 r. policjanci są uprawnieni do zatrzymywania i kontroli pojazdów na drodze, jednak muszą mieć ku temu uzasadniony powód. Bezpodstawne zatrzymanie samochodu i kierowcy nie jest zgodne z prawem.

Kontrola policyjna — tylko gdy jest powód

Policja może zatrzymać kierowcę na drodze z różnych powodów — najważniejsze, by był on uzasadniony. Oto najczęstsze przyczyny, dla których kierowca może zostać zatrzymany:

  • Kontrola trzeźwości – policja ma obowiązek przeprowadzania rutynowych kontroli trzeźwości, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach – szczególnie w miejscach, gdzie ryzyko pojawienia się nietrzeźwych kierowców jest większe.
  • Weryfikacja dokumentów – choć kierowcy nie muszą mieć przy sobie dokumentów, to nieczytelna tablica rejestracyjna może być powodem do zatrzymania pojazdu w celu sprawdzenia danych w elektronicznej bazie.
  • Stan techniczny pojazdu — pojazd może zostać zatrzymany do kontroli stanu technicznego, jeśli policjanci mają podejrzenia o jego niesprawności lub stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Szczególnie dotyczy to aut z nadmiernym dymieniem lub korozją.
  • Naruszenie przepisów – przekroczenie prędkości, ignorowanie sygnalizacji świetlnej czy korzystanie z telefonu podczas jazdy to wykroczenia, które mogą skutkować zatrzymaniem przez policję.
  • Podejrzenie przestępstwa – jeśli policjant ma uzasadnione podejrzenia o popełnieniu przez kierowcę przestępstwa, drogowego czy innego, ma prawo do zatrzymania pojazdu.

Warto pamiętać, że niezatrzymanie się do kontroli może mieć poważne konsekwencje. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń kierowca może zostać ukarany aresztem (od 5 do 30 dni), grzywną (od 20 do 5. tys. zł) lub grzywną przyznaną przez sąd (nawet do 30 tys. zł). Sąd może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

O czym warto pamiętać przy kontroli policyjnej

Warto pamiętać, że podczas zatrzymania przez policję kierowca ma określone prawa. Policjant jest zobowiązany do poinformowania o powodzie kontroli i przedstawienia legitymacji służbowej na żądanie kierowcy. Ponadto kierowca ma prawo odmówić składania wyjaśnień oraz nie przyjąć mandatu bez podawania przyczyny.

Czytaj też: Nawet kilkaset złotych za jazdę bez celu. Tak działa policja w Niemczech

Policja ma za zadanie czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach, co daje jej prawo do kierowania ruchem i jego kontrolowania. Dlatego zatrzymanie do rutynowej kontroli jest zgodne z prawem i nie musi budzić kontrowersji, o ile jest przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Autor Karolina Małas
Karolina Małas
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków