Wadliwe hamulce czy stary płyn hamulcowy mogą niebezpiecznie wydłużyćdrogę hamowania lub spowodować awarię całego układu i w efekciedoprowadzić do wypadku. O czym więc szczególnie pamiętać?

Wszelkie elementy układu hamulcowego powinny być regularnie sprawdzane – (zwłaszcza klocki i tarcze, które podlegają tarciu), a usterki naprawiane natychmiast. Regularnie wymieniajmy płyn hamulcowy (co 1-2 lata lub po przejechaniu 20-40 tys. km). Zaniedbanie może oznaczać gwałtowny spadek ciśnienia w układzie i osłabienie siły hamowania.

Jeżeli konieczne okaże się stosowanie części zamiennych, zwracajmy uwagę na ich jakość. W ofercie firmy Bosch znajdziemy wszystkie niezbędne elementy – od układu uruchamiania hamulca i komponentów hydraulicznych, poprzez hamulce tarczowe i bębnowe aż po systemy elektroniczne. Pamiętajmy także, że w przypadku chociażby tarcz i klocków jakość to także oszczędność wynikająca z dłuższej żywotności.

Jeśli jeździmy gwałtownie, częściej sprawdzajmy zużycie tarcz i klocków hamulcowych. Styl i technika jazdy mają bowiem bezpośredni wpływ na stan tych elementów.

Pamiętaj, że tylko właściwie dobrane tarcze i klocki pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia drgań, hałasui innych niepożądanych zjawisk podczas hamowania.