Auto Świat Porady Eksploatacja Budowa samochodu – podstawowe informacje

Budowa samochodu – podstawowe informacje

Korzystając z wielu codziennych przedmiotów nierzadko zastanawiamy się, w jaki sposób zostały one wykonane. Tyczy się to nie tylko pozornie prostych rzeczy, ale też bardziej skomplikowanych mechanizmów, na przykład aut. Okazuje się, że konstrukcja samochodu nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Oczywiście, w przypadku poszczególnych modeli różni się ona, ale jej szkielet jest zawsze taki sam. Jak zbudowany jest samochód? Czy możemy sami skonstruować auto?

Budowa samochodu – podstawowe informacje
Auto Bild
Budowa samochodu – podstawowe informacje

Jak zbudowany jest samochód?

Auta składają się z kilku elementów i układów. Niezależnie od tego, kto jest producentem pojazdu i jakiej jest marki, te części pozostają w nim niezmienne. Na jakie podstawowe fragmenty można podzielić budowę samochodu? Pierwsze z nich to podwozie, które jest w zasadzie fundamentem konstrukcji każdego auta. Na nim, jako podstawie, montuje się później inne: szkielet karoserii i systemy wewnętrzne, które sprawią, że cała konstrukcja może się poruszać na czterech kołach. To baza wszystkich dwuśladów.

Inną podstawową częścią samochodu jest także nadwozie. Pełni ono funkcję warstwy ochronnej, a także pomaga utrzymać w całości systemy elektryczne oraz inne układy zamontowane w aucie. Dodatkowo jego kształt i wyposażenie definiują rolę oraz przeznaczenie auta. Forma nadwozia będzie bowiem inna dla auta dostawczego niż sportowego.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Układy zamontowane w samochodzie

Wiemy już, że nadwozie oraz podwozie to elementy, które pozwalają złożyć wszystkie części i systemy samochodu w jedną całości. Nie są one jednak bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie auta. To już rola poszczególnych układów jak np. hydraulicznego, napędowego, elektroniczne. To dzięki nim auto może ruszyć i jechać, ale to przecież nie wszystko. Co jest potrzebne do prowadzenia pojazdu? Na konstrukcję samochodu składają się również układ hamulcowy i kierowniczy. To one gwarantują kontrolowaną i przede wszystkim bezpieczną jazdę. Współpraca wszystkich tych systemów sprawia, że dany pojazd mechaniczny staje się dobrze funkcjonującym pojazdem.

Budowa samochodu elektrycznego

Niezależnie od rodzaju napędu wymienione wyżej elementy są podstawowymi częściami wszystkich samochodów. Auta elektryczne też potrzebują przecież podwozia oraz nadwozia, które nadadzą kształt pojazdowi. Niezbędne dla tych samochodów są również podstawowe systemy jak choćby hamulcowy i kierowniczy. W takich pojazdach także występuje układ napędowy, z tym że w ich przypadku jest on po prostu w pełni elektryczny, a nie spalinowy, jak w tradycyjnych samochodach.

Budowa samochodu amatorskiego

Wiemy już, jak wygląda podstawowa budowa samochodu. Tę wiedzę możemy wykorzystać na przykład do hobbystycznych, majsterkowych prac, w których postanowimy skonstruować własny pojazd. Wiadomo, we własnym garażu nie zbudujemy takiego samochodu, jaki wyjechałby z linii montażowej w fabryce, ale pamiętając o podstawowych elementach, możemy zmontować własny, amatorski samochód. To świetny sposób na spędzenie wolnych popołudni. Poza tym, poprzez prace konstrukcyjne nauczymy się wielu nowych umiejętności.

Ile trwa budowa samochodu?

Jeśli zdecydujemy się na hobbystyczne konstruowanie auta, budowa samochodu może trwać dowolnie długo. Chodzi przecież o to, by w efekcie stworzyć działający pojazd, który przede wszystkim ma sprawiać frajdę. Radość ma dawać także sam proces konstrukcyjny, bo to w końcu sposób na spędzenie wolnego czasu. Takie prace mogą więc trwać od kilku tygodni do nawet paru lat, w zależności od tego, jak ambitny i skomplikowany projekt sobie założymy.

Budowa samochodu przebiega oczywiście dużo sprawniej w profesjonalnej fabryce przy użyciu linii montażowej. Dzięki takiej technologii auta są montowane w kilkanaście godzin, choć czas ten, w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, może wydłużyć się nawet do kilku dni. Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że pierwsze samochody tworzone przy pomocy linii montażowej, Fordy T, składano w ledwie półtorej godziny. Były one jednak dużo prostsze w konstrukcji.

Ile kosztuje budowa samochodu?

Wiemy już, ile może trwać budowa samochodu i od czego zależy czas jego konstruowania. Jeśli jednak chcemy zabrać się za to sami, warto też wiedzieć, na jak duże koszta powinniśmy się przygotować. Ta kwestia również jest bardzo plastyczna. To, ile zrobienie takiego pojazdu będzie kosztowało, zależy od materiałów, które będą do tego wykorzystane. Możemy wydać wiele tysięcy na podzespoły z włókna węglowego oraz inne, drogie i specjalistyczne części.

Jesteśmy jednak w stanie przeznaczyć grosze na budowę samochodu. Jeśli założymy sobie, że dla frajdy chcemy po prostu zbudować auto z tego, co jest pod ręką, możemy skonstruować je, używając części z odzysku lub nawet dobrze zachowanych elementów ze złomowiska. Jak widać, koszt budowy samochodu, zależy już całkowicie od nas, naszej wizji oraz pomysłu. Nic nie daje takiej satysfakcji jak skonstruowanie własnego pojazdu po kosztach.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków