Zatłoczone parkingi, tłum pieszych czy słupki nie powinny stanowić większego problemu, jeżeli posiadamy czujnik cofania. Niewielki sygnalizator dźwiękowy zamontowany z tyłu naszego samochodu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie czują się pewnie z parkowaniem. Im bliżej znajdujemy się innego obiektu, tym głośniej piszczy urządzenie i informuje o zagrożeniu.

Czujnik cofania — skuteczna metoda na wykrycie przeszkody za samochodem

Producenci samochodów nieustannie starają się poprawiać komfort jazdy oraz funkcjonalność pojazdów. Coraz częściej decydują się na zastosowanie asystenta cofania lub kamerki, pokazujących przeszkody, znajdujące się za pojazdem. Te dwa elementy poszerzają pole widzenia, którego nie obejmują standardowe lusterka.

Czujnik cofania to bardzo praktyczne wyposażenie, które warto zamontować w swoim samochodzie. System potrafi zaalarmować w momencie zbliżania się do innego obiektu. To niewielkie urządzenie może doskonale usprawnić codzienną jazdę. Dzięki niemu manewr cofania staje się zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy.

Sensor ultradźwiękowy działa na zasadzie odbijania fali dźwiękowych od innego przedmiotu. Jeżeli fala natrafia na przeszkodę, to czujnik cofania przekazuje dokładną informację dla kierowcy, aby ten zwolnił, zatrzymał się lub zachował szczególną ostrożność. Odbiorniki otrzymują sygnał przekazany przez nadajniki, który staje się coraz krótszy w zależności od coraz bliższej odległości.

Urządzenie alarmujące spełnia bardzo istotne role podczas jazdy, dlatego warto zdecydować się na jego montaż. Sprawdza się w szczególności jako: asystent parkowania, cofania, wysiadania z pojazdu, włączania się do ruchu, zmiany pasa ruchu oraz monitorowania martwego pola.

Poprawne podłączenie czujnika cofania

W skład systemu alarmującego wchodzą:

 • czujniki ultradźwiękowe (od 4 do 8 na jednym pojeździe),
 • jednostka centralna, tzw. centralka — element przetwarza informacje z czujnika cofania i steruje jego sygnałem,
 • wyświetlacz — obrazuje odległość od przeszkody, wskazuje pozycje obiektu lub/i wydaje dźwięk,
 • przewody montażowe — kluczowy segment, który łączy czujnik oraz system samochodu.

W sklepach motoryzacyjnych można również zakupić bezprzewodowe alarmy, które nie wymagają dodatkowego podpięcia do instalacji.

Aby poprawnie zamontować system, należy przygotować:

 • zestaw czujników,
 • wiertarkę z otwornicą,
 • podstawowe narzędzia,
 • narzędzia do demontażu tapicerki,
 • dwustronną taśmę izolacyjną,
 • miarkę, poziomicę.

Instalacja czujnika w kilku najważniejszych krokach:

 1. Zaznacz kropkami miejsca, gdzie będą zakładane czujniki (najlepiej wybrać 50-80 cm wysokości, płaską część zderzaka, 30-40 cm odległości od innych alarmów). Połącz punkty prostą linią.
 2. Zdemontuj zderzak.
 3. Odmierz połowę szerokości pojazdu i wyznacz oś symetrii. Następnie wywierć otwory w zaznaczonych miejscach.
 4. Zlokalizuj żarówkę cofania (źródło zasilania).
 5. Sprawdź system podłączenia czujnika według instrukcji producenta i podepnij centralkę do gniazdka żarówki.
 6. Przeciągnij przewody od zasilania, przez samochód i podłącz do ekranu.
 7. Ekran zamontuj na desce rozdzielczej.
 8. Sprawdź, czy wszystko działa, a następnie złóż wszystkie części z powrotem. 

Poprawne zamontowanie urządzenia wymaga odpowiednich narzędzi, odrobiny wiedzy technicznej oraz ostrożności, ponieważ pracujemy z urządzeniem elektrycznym.

Sprawdzanie czujnika cofania wymaga...cofania

Najskuteczniejszą i najprostszą metodą sprawdzenia, czy urządzenie właściwie spełnia swoje zadania, jest przestawienie samochodu do tyłu, kierując się w stronę jakiejś przeszkody. Czujnik cofania powinien natychmiast poinformować o widocznym obiekcie. Warto skorzystać z pomocy innej osoby, która skontroluje, czy pojazd nie zbliża się za szybko i czy sygnalizator poprawnie reaguje na otoczenie.

Oczywistym sposobem jest również kontrola u mechanika, który dokładnie sprawdzi działanie układu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Bardziej oszczędnym i szybszym sposobem jest zastosowanie miernika, dzięki czemu sprawdzimy stan czujnika i unikniemy wizyty na stacji diagnostycznej.

Warto pamiętać, że każdy sprzęt (np. w mroźne, zimowe dni) może nas zawodzić i pokazywać błędne informacje, dlatego podczas jazdy samochodem i wykonywania manewrów cofania, zawsze należy zachowywać pełną ostrożność i zdrowy rozsądek. Akcesorium, takie jak czujnik cofania może przynosić bowiem nie tylko udogodnienia, ale i przyczyniać się do mniejszego skupienia na drodze.