Wgniecenie, rysa, rdza, odpryski, ubytek — wszystko to może prowadzić do podjęcia w przyszłości decyzji o upiększeniu karoserii. Prawdopodobnie najefektywniejszym sposobem będzie lakierowanie samochodów, które zostały w jakikolwiek sposób oszpecone. Prace można wykonać samodzielnie lub zlecić je zawodowcom. Druga opcja, mimo większych kosztów, będzie jednak największą gwarancją dobrego efektu. Proces ten to nie tylko nałożenie warstwy koloryzującej, ale również przygotowanie pojazdu oraz zapewnienie odpowiednich warunków. Zaważy to na późniejszych rezultatach działania.

Lakierowanie samochodów — przygotowanie powierzchni

Jest to tak naprawdę najtrudniejszy etap, który zadecyduje o jakości i trwałości położonej później warstwy lakieru. Składa się głównie z oczyszczania powierzchni, której będzie nadawana barwa. Szczególnie uciążliwe będzie to w przypadku starszych samochodów, w których występuje korozja. Pozbycie się rdzy, a później wygładzanie obszaru będzie dla niektórych nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli pracę wykonujemy ręcznie. Stary lakier należy zdjąć przy pomocy papieru ściernego. Następnie należy umyć i odtłuścić powierzchnię, na końcu nałożyć podkład. Wymagane będzie zastosowanie różnych chemicznych substancji. Podczas korzystania z nich, zwróćmy uwagę na czas, który musi upłynąć, zanim rozpoczniemy następne kroki — ten będzie się różnił w zależności od producenta. Dopiero wtedy można rozpocząć nakładanie lakieru bezbarwnego i dokładnie wypolerować obszar.

Lakierowanie samochodów wymaga również odpowiedniego pomieszczenia. W profesjonalnych zakładach inne komory będą przeznaczone do czyszczenia części, a inne zaś do nakładania lakieru. Najważniejsze jest jednak zadbanie o czystość. Miejsce, w którym będziemy działać, musi być uprzątnięte. Warto je polać wodą, co zapobiegnie przedostaniu się części zanieczyszczeń na powierzchnię samochodu. Największym problemem, nad którym kontrola jest znikoma, będą owady. Mogą one pojawić się na niezaschniętym lakierze i niepotrzebnie dodać nam pracy.

Sprzęt do lakierowania samochodów

Samo w sobie, lakierowanie samochodów to niewielki etap w porównaniu z całym przygotowaniem i czyszczeniem określonych części. Poza odpowiednimi środkami warto korzystać ze ściereczek antystatycznych. Z kolei, grubość papieru ściernego będzie zależna od tego, co chcemy zrobić. Jego ziarnistość pomiędzy 60 a 120 będzie odpowiednia do usuwania rdzy, a około 320 do przygotowania elementu do podkładu. Do lakierowania potrzebować będziemy kompresora czy pistoletu. Pierwszy z nich najlepiej, jeżeli będzie charakteryzował się ciśnieniem na poziomie 8 barów z kontrolą poziomu ciśnienia. Zbiornik powinien zmieścić komfortową ilość czynnika, poziom 90 litrów powinien wystarczyć na karoserię samochodu. Warto również zwrócić uwagę na moc. Dobrą wydajność i spokojną pracę zapewni nam moc na poziomie 2,2 kW. Ceny takich kompresorów wahają się między 1500 a 2600 zł.

Cena za lakierowanie samochodów u specjalistów

Proces ten wymaga odpowiedniej wiedzy, warunków i czasu. Wykonując prace samodzielnie, może się okazać, że popełnimy błędy, które spowodują pogorszenie stanu, dlatego czasem warto wybrać pomoc fachowców. Lakierowanie samochodów będzie generowało różne koszty, w zależności od towarzyszących im napraw elementów czy rozmiaru powierzchni. Najtańsza będzie zaprawka lakiernicza, czyli drobne punktowe malowanie. Wyniesie nas to ok. 50 zł. Elementy, takie jak listwy, osłony czy lusterka będą kosztowały od 100 do 400 zł. Zdecydowanie najdroższe jest kompleksowe odrestaurowanie pojazdu, czyli zmiana koloru całego auta. Wszystkie kroki na tak dużej powierzchni osiągną cenę od 4000 do nawet 10000 zł. Wszystko będzie zależało od jakości wykonania oraz ilości koniecznych przygotowań w postaci likwidowania wgnieceń czy korozji.