Czym jest uszczelniacz do chłodnic?

Uszczelniacz do chłodnic to specjalny preparat, który przyjmuje płynną lub sypką formę. Opisywana substancja dzięki cząsteczkom polimerów i aluminium potrafi skutecznie zapełniać drobne szczeliny o maksymalnej średnicy 1,5 mm w metalowych elementach układu chłodzenia samochodu. Zapobiega w ten sposób wypływaniu cieczy obniżającej temperaturę silnika, które bardzo często powoduje występowanie poważnych awarii. Za jego pomocą wykonamy zatem szybką, prowizoryczną naprawę usterki.

Stosowanie uszczelniacza do chłodnic zdobywa coraz większą popularność wśród kierowców często wyjeżdżających na długie trasy. Używanie środka łatającego dziury w układzie chłodzenia jest rozwiązaniem doraźnym. Mieszanka wysokiej jakości może być niezwykle przydatna, gdy zauważymy wyciek płynu chłodniczegodolanie substratu pozwala bezpiecznie pojechać dalej i znaleźć najbliższego mechanika.

Jak działa uszczelniacz do chłodnic?

Jeśli mamy własny samochód, z pewnością warto wiedzieć, jak działa uszczelniacz do chłodnic, żeby uniknąć poważnych awarii związanych z wyciekiem płynu. Każdy preparat tego typu zawiera cząsteczki stałe, które wypełniają napotkane luki na powierzchni metalowych elementów układu odpowiedzialnego za obniżanie temperatury silnika. Płynne środki składają się z bardzo drobnych polimerów o twardej strukturze, natomiast w proszkach znajdziemy małe fragmenty aluminium.

Po wlaniu uszczelniacza łączy się on z płynem chłodniczym. Odpalenie auta powoduje, że mieszanka zaczyna krążyć w układzie chłodzenia, uzupełniając niewielkie otwory fragmentami wspomnianych wyżej tworzyw. Jedyne, co musimy zrobić, to wypełnić zbiornik. Pamiętajmy jednak o ograniczonych możliwościach takiego preparatu, ponieważ z jego skuteczność obejmuje wyłącznie doraźną naprawę niedużych dziur.

Czy warto stosować uszczelniacz do chłodnic?

Niektórzy kierowcy nie chcą wyłącznie usuwać występujących usterek, ale też zapobiegać występowaniu kolejnych, dlatego regularnie stosują uszczelniacz do chłodnic. Czy warto używać go w naszym samochodzie? To zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli mamy starsze auto i istnieje ryzyko ciągłego pojawiania się nowych szczelin, wskazane jest profilaktyczne wykorzystywanie opisywanego preparatu. Wtedy zapobiegamy pogłębieniu szczelin oraz wzrostowi kosztów.

Nowsze układy chłodzenia raczej nie wymagają regularnego dolewania uszczelniacza. Nieprawidłowe użytkowanie uszczelniacza chłodnicy czasem prowadzi też do pogorszenia sytuacji. Powinniśmy unikać wspomnianych produktów w zaawansowanych technologicznie środkach transportu. Jednak jeżeli po konsultacji u mechanika wiemy, że substancja nie zaszkodzi silnikowi, możemy wprowadzić takie rozwiązanie w życie.

Jak używać uszczelniacza do chłodnic?

Ogromne znaczenie ma kwestia, czy potrafimy prawidłowo wykorzystywać uszczelniacz do chłodnic. Jak stosować go właściwie, żeby działał naprawdę skutecznie? Po upewnieniu się, że w zbiorniku jest płyn, wsypujemy proszek lub wlewamy do środka wybrany preparat, po czym włączamy silnik.

Następnie czekamy kwadrans, aż uszczelniacz do chłodnic wypełni układ chłodzenia pojazdu. Wtedy możemy wyruszyć w drogę, w trakcie której powinniśmy kontrolować pojawianie się ewentualnych wycieków na trasie. Jeśli nie zauważamy żadnych pozytywnych zmian, pozostaje tylko wymiana wadliwej części lub całej chłodnicy. To wymaga już wizyty u profesjonalnego mechanika i przeznaczenia zdecydowanie większych środków finansowych.

Jaki uszczelniacz do chłodnic kupić? Gdzie go szukać?

W przypadku decyzji o jego użyciu zastanawiamy się, jaki uszczelniacz do chłodnic kupić. Na rynku występuje bardzo dużo produktów tego typu. Ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych, choć spotkamy też droższe preparaty. Gdy zależy nam na skuteczności, lepiej wybierać te droższe, których cena wynosi 50-100 zł. Wówczas zyskujemy większą pewność, że mieszanka załata szczeliny i nie spowoduje żadnych dodatkowych usterek.

Oprócz tego, jaki uszczelniacz do chłodnicy nabyć, warto wiedzieć, gdzie go znajdziemy. Tanie propozycje spotkamy na stacjach benzynowych. Jednak jeżeli zamierzamy używać produktów sprawdzonych marek, warto sprawdzać oferty w salonach sprawdzonych firm lub odwiedzić ich strony internetowe. Stawiajmy na jakość, bo tylko wtedy zapobiegniemy poważnym wyciekom z układu chłodzenia silnika samochodu.