Często kierowcy pytają, czy warto założyć osłonę na samochód. Wiele zależy od tego, gdzie zaparkujemy nasz pojazd. Na rynku dostępne są pokrowce do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Osłony samochodowe wewnętrzne można zastosować w hali lub do wspólnego garażu, a pokrowce na samochód zewnętrzne, np. na parkingu pod domem, czy blokiem.

Chcecie założyć pokrowce na samochód? Sprawdźcie co trzeba wiedzieć przed zakupem

Jeśli wasz pojazd jest zaparkowany na podwórku lub w ogrodzie, warto sprawdzić, czy pod samochodem nie tworzą się kałuże. Jeśli przykryjemy auto specjalną plandeką, może zacząć się wytwarzać bardzo duża wilgoć. Pokrowce na samochód idealnie sprawdzają się na osiedlowych parkingach, np. pod blokiem.

Warto rozważyć zakup osłony z systemem hydroizolacyjnym. Dzięki temu nasz samochód nawet przez wiele dni, czy tygodni będzie miał odpowiednią wentylację, co zmniejszy ryzyko korodowania nadwozia. Nie zostawiajmy jednak samochodu na parkingu bez jakiejkolwiek kontroli. Warto przynajmniej dwa razy w miesiącu sprawdzić, czy pokrowiec nie jest przerwany lub nie zamieszkują pod nim, np. małe zwierzęta.

Pokrowce na samochód - jaki wybrać rozmiar?

To bardzo ważne, by wybrać wręcz idealnie dopasowany pokrowiec. Jeśli osłona będzie zbyt luźna, to prawdopodobnie przy najbliższym porywie silnego wiatru zostanie ona zerwana. Zbyt mała osłona na auto może również nie chronić całego nadwozia. W sklepach z akcesoriami dla kierowców znajdziecie najczęściej pokrowce na samochód w rozmiarach: S (dla małych aut miejskich), M (dla samochodów kompaktowych), L (dla sedanów), XL (dla SUV-ów) oraz XXL (przeznaczone dla dużych SUV-ów i aut off-roadowych).

Pokrowce na samochód - jaki materiał będzie najlepszy dla naszego auta?

Wspominaliśmy już o pokrowcach wewnętrznych. Są one wykonane zazwyczaj z lżejszych materiałów, ze względu na to, że często nie muszą chronić pojazdu przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Wiąże się to również z tym, że cena wewnętrznych pokrowców jest dużo niższa. W sklepach znajdziemy pokrowce foliowe oraz tekstylne.

Pokrowce na samochód foliowe nie wyglądają nad wyraz ładnie na aucie, ale są z niższej półki cenowej. Natomiast, tekstylne osłony coraz częściej mają ciekawe wzory i motywy. Kierowcy chętnie wybierają dedykowane dla ich samochodów pokrowce w motoryzacyjne printy. Fani rajdów samochodowych, jak i wyścigów często korzystają z możliwości personalizacji pokrowca i dodają na nim logo, napisy, cytaty, a także dobierają kolor z bogatej palety barw. Jeśli zależy wam jednak na stonowanych barwach pokrowca, warto wybrać osłonę w szarym kolorze. Dzięki temu wasz samochód nie będzie się rzucał w oczy i nie będzie wzbudzał zainteresowania.

Ile kosztują pokrowce na samochód?

Ceny pokrowców na auta różnią się wieloma czynnikami. Między innymi właśnie jakością zastosowanego materiału, rozmiarem, a także kolorem. Jeśli nie chcemy przepłacać, to w wielu sklepach i na aukcjach internetowych znajdziemy pokrowce na samochód od 60 zł. Jest również sporo ofert osłon, które kosztują nawet kilkaset złotych. Zazwyczaj, najwięcej zapłacą kierowcy, którzy chcą mieć dedykowane pokrowce na samochód z własnym logo, czy wizerunkiem.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pokrowce wewnętrzne, np. halowe są dużo tańsze od osłon zewnętrznych. Średni koszt za dobrej jakości pokrowiec to około 150-250 zł. Warto jednak zainwestować te pieniądze, by auto trzymane „pod chmurką” było chociaż trochę odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli z jakichś powodów nie jeździcie samochodem lub wykorzystujecie go tylko na specjalne okazje, warto pomyśleć o tym, by pokrowce zabezpieczyły pojazd także przed innymi kierowcami, którzy często nieuważnie otwierają drzwi kierowcy/pasażera i uderzają w naszą karoserię.