• Tam, gdzie są wymagane opony zimowe, wolno poruszać się również na ogumieniu całorocznym, ale często pod warunkiem, że ma ono też odpowiednie oznaczenia
  • Dobre opony wielosezonowe mają też typowe dla zimówek oznaczenie „3 Peak Mountain Snow Flake (3PMSF)“, czyli charakterystyczny płatek śniegu na tle trzech szczytów

Nic nie wskazuje na to, żeby w Polsce w najbliższym czasie wprowadzono nakaz jazdy na oponach zimowych – chociaż znając naszych polityków, nigdy nie można wykluczyć, że ktoś wpadnie na taki pomysł i przez noc taki wymóg nie zostanie w Sejmie przegłosowany.

Na polskim przykładzie widać jednak, że oficjalne nakazy nie są wcale niezbędne – mimo pełnej dobrowolności większość kierowców i tak stosuje odpowiednie opony sezonowe, bo uznaje, że są one po prostu potrzebne. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu innych krajach przepisy są zupełnie inne i przed wyjazdem, np. na ferie zimowe, warto się z nimi zapoznać. Poniżej przedstawiamy zestawienie zasad obowiązujących w krajach, do których często jeździmy.

W których krajach opony zimowe są obowiązkowe?

Austria - Od 1 listopada do 15 kwietnia, jeśli na drodze panują warunki zimowe, należy korzystać z opon zimowych lub całorocznych. Głębokość bieżnika opon używanych w takich warunkach nie może być mniejsza niż 4 mm.

Za brak odpowiedniego ogumienia grozi mandat w wysokości 35 euro, a jeśli dojdzie do bezpośredniego zagrożenia innych uczestników ruchu z powodu używania niewłaściwych opon, to kara może wynieść nawet 5000 euro. Nie trzeba montować zimówek w przyczepach, a auta ciężarowe o dmc powyżej 3,5 tony w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia muszą mieć opony zimowe lub całoroczne na osi napędzanej.

Czarnogóra - Opony zimowe lub całoroczne są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca.

Czechy - Od 1 listopada do 31 marca obowiązuje nakaz korzystania w warunkach zimowych z opon zimowych lub całorocznych. Zimówki i opony całoroczne muszą mieć co najmniej 4 mm bieżnika.

Estonia - Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm. W przypadkuprzedłużającej się zimowej pogody okres obowiązywania nakazu jazdy na zimówkach może zostać wydłużony.

Finlandia - Opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego. Obowiązek ten dotyczy również przyczep hamowanych. Zalecana głębokość bieżnika to 5 mm. W regionie Laponia nakaz jazdy na oponach zimowych obowiązuje od połowy października do końca kwietnia.

Francja - Nakaz jazdy na zimówkach obowiązuje na wybranych, oznakowanych odcinkach dróg w rejonach górskich. Złamanie obowiązującego na danej drodze wymogu grozi mandatem w wysokości 135 euro, a auto zostanie odholowane na koszt właściciela.

Litwa - Opony zimowe są obowiązkowe od 10 listopada do 1 kwietnia.

Łotwa - Opony zimowe muszą być założone w aucie od 1 grudnia do 1 marca. Minimalna głębokośćbieżnika to 3 mm.

Niemcy - Nakaz korzystania z opon zimowych lub całorocznych obowiązuje, kiedy na drogach panują warunki zimowe. Nie jest on ograniczony w czasie! Od stycznia 2018 roku opony całoroczne używane zimą muszą mieć oznaczenie z płatkiem śniegu (tzw. 3PMSF, czyli płatek śniegu na tle trzech szczytów), samo oznaczenie „M+S” nie wystarczy.

Uwaga! Uregulowanie to dotyczy opon wyprodukowanych po tej dacie, wcześniej wyprodukowane gumy całoroczne bez znaku „3PMSF” mogą być używane do 2024 roku. Za brak odpowiednich opon grozi mandat w wysokości 60 euro lub wyższy, jeśli na skutek używania złych opon doszło np. do zatamowania ruchu.

Norwegia - W przypadku pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony nie ma nakazu korzystania z opon zimowych, ale jeśli na drogach panują warunki zimowe, to auta na oponach letnich powinny być wyposażone w łańcuchy przeciwśniegowe.

Słowenia - Opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca, minimalna głębokość bieżnika opon to w przypadku zimówek 3 mm.

Szwajcaria - Nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, ale jeśli na skutek zastosowania złego ogumienia ktoś tamuje ruch lub stwarza zagrożenie, to musi liczyć się z wysokimi karami.

Szwecja - Od początku grudnia do końca marca w warunkach zimowych obowiązuje nakaz stosowania odpowiedniego ogumienia zimowego lub całorocznego. Przepisy te dotyczą też przyczep, minimalna głębokość bieżnika opon zimowych i całorocznych to 3 mm.

Ukraina - Obowiązek jazdy na zimówkach od początku listopada do końca marca.

Włochy - Na wybranych, oznakowanych odcinkach dróg obowiązują nakazy używania opon zimowych. Szczególne zasady obowiązują m.in. w Tyrolu Południowym – np. w prowincji Bolzano, na trasie do przełęczy Brenner i na wybranych innych odcinkach, obowiązuje niezależny od rzeczywistych warunków drogowych nakaz używania opon zimowych od 15 listopada aż do 15 kwietnia.