Posiadanie lusterka lewego, czyli tego od strony kierowcy oraz wewnętrznego jest elementem obowiązkowym. Bez tego wyposażenia samochodowego nie można prowadzić pojazdu. Prawe natomiast jest konieczne w przypadku, kiedy dwa pozostałe nie dają całkowitej widoczności. Prawidłowe umiejscowienie oraz ustawienie nachylenia tej instalacji istotnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Główną funkcją zamontowanych elementów jest sprawdzenie otoczenia i ułatwienie wykonania poprawnego manewru, bez zagrażania innym uczestnikom ruchu. Jak właściwie regulować wysokość i położenie lusterka w samochodzie?
Lusterka w samochodzie — funkcjonalność i bezpieczeństwo
Lusterka w samochodzie pomagają w prawidłowej ocenie sytuacji na drodze oraz na parkingu. Lusterka boczne doskonale sprawdzają się na drodze. Niewielkie części przymocowane do boku pojazdu pomagają poszerzyć pole widzenia i dostrzec, co znajduje się bezpośrednio za nim. Bezpieczna zmiana pasa ruchu jest wręcz niemożliwa bez wcześniejszego upewnienia się, czy nie zajedziemy drogi innemu pojazdowi.
Równie ważnym zadaniem tego wyposażenia jest kontrola odległości od innego auta lub przedmiotu, który mógłby zostać uszkodzony w trakcie parkowania czy wycofywania. Lusterko wewnętrzne znajduje się nad kokpitem. Pomaga ono w ocenie odległości i prędkości zbliżania się innych pojazdów, wypatrywaniu przechodzących pieszych, a także sprawdzenia, czy za samochodem znajduje się jakaś przeszkoda np. drzewo, czy ściana.
Ustawienie lusterka w samochodzie — jaka jest poprawna widoczność?
Lusterka w samochodzie powinny dawać pełną widoczność otoczenia. Ich zbyt wysokie lub niskie położenie, może wiązać się z ograniczeniem pola widzenia, a tym samym skutkować potencjalnym wypadkiem lub kolizją. Warto sugerować się ogólnie przyjętymi zasadami regulacji tego elementu. Optymalnym ułożeniem jest widoczna część boku naszego pojazdu oraz drugi pas. Jak prawidłowo ustawić lusterko?
- Lewe lusterko — na obrazie w prawym dolnym rogu powinna znaleźć się nasza przednia klamka. Taka pozycja pozwala zobaczyć część boku naszego pojazdu oraz przestrzeń obok niego, w której znajdują się również inne pojazdy, poruszające się na drugim pasie ruchu. Podobną metodę stosujemy do zmiany ustawień prawego lusterka w samochodzie.
- Wewnętrzne lusterko — to pomocnicze lusterko w samochodzie, które pozwala dostrzec przestrzeń za pojazdem. Poprawne ustawienie wymaga pochylenia elementu tak, aby można było zauważyć tylną szybę samochodu oraz obiekty znajdujące się za nim. Obraz nie powinien być przysłonięty żadnymi przedmiotami, ograniczającymi widoczność.
Jak nie zajechać drogi innemu pojazdowi? Czym jest martwe pole?
Lusterka w samochodzie pełnią bardzo ważną rolę — zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Pomagają ocenić pozycję innych pojazdów i dają większą widoczność w tracie ruchu. Warto jednak wspomnieć o jednym bardzo ważnym elemencie, który może utrudnić prawidłowe wykonanie manewru. Martwe pole to fragment boku pojazdu, który jest niewidoczny w lusterku. Jeżeli kilkukrotnie nie upewnimy się, czy obok nas nie przemieszcza się inny pojazd, możemy doprowadzić do kolizji. Będąc na wysokości naszego pojazdu, inni kierowcy wjeżdżają w strefę, której nie obejmuje widoczność elementu wspomagającego.
Podczas jazdy należy zwracać uwagę nie tylko na to, co widoczne w lusterkach, ale i spoglądać przez okno, czy ktoś nie nadjeżdża. Dodatkowo można zwolnić i zaobserwować wyprzedzające samochody. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, mniejszą część, która po zamontowaniu, daje widoczność w obrębie martwego pola. W nowocześniejszych modelach samochodów ten element zostaje od razu zamontowany w jednym z rogów lusterka.