Radio z wbudowanym Bluetooth to bardzo sensowne rozwiązanie. To przysłowiowe dwa w jednym: centrum sterowania dobrym nagłośnieniem a jednocześnie przyzwoity zestaw głośnomówiący. Nie sposób zapomnieć o wygodzie instalacji: zamiast montować dwa oddzielne urządzenia w samochodzie – wystarczy tylko jeden sprzęt. A to dodatkowe oszczędności na kosztach instalacji.

Funkcje zestawów Bluetooth w radiach samochodowychSprzęt z Bluetooth różni się możliwościami. Generalnie: im droższy tym lepsza funkcjonalność zestawu głośnomówiącego. W tabeli można porównać możliwości wybranych radioodtwarzaczy. A poniżej lista przydatnych funkcji i rozwiązań.

Wersja BluetoothTeoretycznie im nowsza tym lepiej. Niemniej zawsze warto przed zakupem sprawdzić na stronie producenta listę kompatybilnych telefonów. Polecamy sprzęt w którym można aktualizować oprogramowanie zestawu, by dobrze współpracował z telefonami kolejnych generacji.

Jak wybrać radio z Bluetooth?   Foto: Auto Świat
Jak wybrać radio z Bluetooth?

Profile BluetoothDzięki A2DP możliwy jest odbiór muzyki z telefonu. Funkcja AVRCP umożliwia sterowanie odtwarzaniem muzyki w telefonie przy użyciu radia. Profil PBAP przyda się do podglądu książki telefonicznej a SSP ułatwi parowanie radia z telefonem.

Szybkie wybieranie numeru. Przypisanie najpopularniejszych numerów telefonów do klawiszy numerycznych radia. Dzięki temu nie trzeba szukać danego numeru w spisie telefonów tylko nacisnąć określony przycisk, do którego przypisano ulubionego rozmówcę.

Automatyczna aktualizacja ksiązki telefonicznej. Za każdym razem gdy radio połączy się z telefonem nastąpi automatyczna synchronizacja książki. Dzięki temu nie trzeba ręcznie poprawiać lub aktualizować spisu telefonów w radiu.

Ilość numerów dla jednego rozmówcyZdarza się, że do jednego rozmówcy przypisanych jest kilka numerów telefonów. Tańsze radia zwykle rozpoznają tylko pierwszy numer. Kolejne nie są kopiowane do pamięci lub tworzony jest kolejny wpis z następnym numerem. By uniknąć problemów najlepiej wybrać sprzęt, który automatycznie umożliwia skopiowanie wszystkich numerów przypisanych do jednego kontaktu.

Wybieranie głosowe. Funkcja działa tylko wtedy, gdy telefon jest dostosowany do wybierania głosowego. Wypowiadamy nazwę zapisanego kontaktu, i sprzęt automatycznie nawiązuje połączenie.

Automatyczna odpowiedź SMSW trakcie jazdy samochodem zestaw głośnomówiący może automatycznie wysłać odpowiedź na otrzymaną wiadomość SMS.

Jak wybrać radio z Bluetooth?   Foto: Auto Świat
Jak wybrać radio z Bluetooth?

Multipoint Możliwość jednoczesnego połączenia dwóch telefonów do zestawu. Zależnie od radia mogą wystąpić ograniczenia w działaniu funkcji. W przypadku niektórych modeli Kenwooda multipoint ograniczono tylko do funkcji przesyłania muzyki. Ponadto w trybie multipoint zwykle nie ma możliwości odbioru połączenia z drugiego telefonu w chwili gdy prowadzimy rozmowę przez pierwszy telefon.

Pamięć parowania telefonówZazwyczaj radioodtwarzacz przechowuje dane o kilku sparowanych telefonach. To przydatna funkcja, kiedy z jednego zestawu korzysta kilku użytkowników (np. mąż, żona, dzieci albo kilku kierowców z jednego auta służbowego). Dzięki temu nie trzeba za każdym razem na nowo parować telefonu z zestawem.

Jak słychać rozmówcę?Typowe dla radioodtwarzaczy z Bluetooth jest rozwiązanie kwestii audio. Nie stosuje się oddzielnego głośnika jak w niektórych zestawach głośnomówiących. Rozmówcę zwykle słychać przez głośniki systemu audio, co w większości wypadków oznacza dobrą jakość dźwięku. Bywają jednak wyjątki: wiele bowiem zależy od korekcji dźwięku. Im więcej tonów niskich, tym głos rozmówcy może być mniej wyraźny. Stąd warto skorzystać z gotowych efektów korekcji dźwięku i na czas rozmowy wybrać ustawienie optymalne dla słuchania głosu – zwykle określane jako Vocal. Głos będzie bardziej wyraźny i zrozumiały.

MikrofonWbudowany w panel to tańsze rozwiązanie. Sprawdzi się w samochodach z otwartym dachem, lub w innych samochodach, w których wnęka na sprzęt jest umieszczona możliwie jak najwyżej. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać wersję z mikrofonem zewnętrznym, by umieścić go jak najbliżej głowy kierowcy.