Wraz z wejściem w życie nowych przepisów o opłatach za korzystanie z dróg 1 lipca br. ruszy elektroniczny system poboru opłat viaTOLL.

System viaTOLL będzie obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (p. ramka). Nad określonymi drogami znajdą się tzw. bramownice.

Za każdym razem, gdy pojazd wyposażony w moduł viaBOX przejedzie pod bramownicą, naliczona zostanie opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi. Proces ten przebiegnie automatycznie, bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu.

Od początku 2012 r. (być może wcześniej) z viaTOLL będą korzystać kierujący innymi pojazdami, jeśli tylko dobrowolnie zarejestrują się w systemie. Będą mogli za jego pomocą uiszczać myto na państwowych (nadzorowanych przez GDDKiA) autostradach płatnych. Zamiast stać w kolejce do kasy, pojadą pasem do elektronicznego poboru opłat. Gdy podjadą do bramki, otworzy się ona automatycznie.

Jak działa viatoll?

1. Właściciel pojazdu rejestruje go w punkcie dystrybucji viaTOLL, telefonicznie lub przez internet.

2. Konto elektroniczne przypisane do danego pojazdu zasilane jest w formie przedpłaty albo np. podpięcia do karty flotowej (płatniczej).

3. W samochodzie montuje się moduł viaBOX (120 zł) otrzymany od operatora systemu (kaucja 120 zł).

4. Gdy auto przejeżdża pod bramownicą, pobierana jest opłata. viaBOX ostrzega dźwiękowo, jeżeli środki na koncie auta bliskie są wyczerpania.

Więcej na: www.viatoll.pl, www.gddkia.gov.pl