Czym jest skrzynia biegów?

Skrzynia biegów to podstawowy element samochodu, ponieważ bez niej nie mógłby jeździć. Na rynek motoryzacyjny producenci aut już w 1904 roku wprowadzili na wiele unowocześnionych modeli tego urządzenia, dlatego nie trzeba już dłużej zmieniać biegów ręcznie. Inteligentny sprzęt robi to za nas automatycznie. Przy tego typu skrzyni biegów jej mechanizm nie przeciąża się, ponieważ silnik pracuje bardzo oszczędnie. Dodatkowo zużycie paliwa jest zmniejszone. Dzięki temu urządzeniu nie tylko wydajemy mniej pieniędzy, ale również nasz pojazd nie jest aż tak szkodliwy dla środowiska.

Na rynku wyróżnia się manualne skrzynie biegów, w których można ręcznie zmieniać 5 lub 6 biegów oraz automatyczne, które wyręczają kierowcę. Nie każdy wie, jak sprawdzić sterownik skrzyni biegów lub jak sprawdzić ciśnienie w skrzyni biegów? Wbrew pozorom te czynności nie są takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Z łatwością zrobimy to samodzielnie!

Jak działa skrzynia biegów?

W skrócie skrzynia biegów działa poprzez przeniesienie mocy z silnika na koła, na wał napędowy i oś koła, co pozwala na prowadzenie samochodu. Mechanizm zmienia interakcję pomiędzy różnymi biegami wewnątrz urządzenia. W ten sposób powstają różne przełożenia. Moc silnika jest przekształcana w taki sposób, żeby kierowca mógł dowolnie wybrać prędkość, z jaką chce jechać. Uszkodzenia tego systemu są bardzo niebezpieczne. Z ich powodu takie pojazdy jak samochody wyścigowe, motocykle i lokomotywy spalinowe często nie mogą jeździć, dlatego tak wielu kierowców inwestuje w naprawy skrzyni biegów.

Dlaczego trzeba naprawić skrzynię biegów?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje naprawa skrzyni biegów i jak sprawdzić sterownik skrzyni biegów? Przekładnie biegów nie zawsze są hermetycznie uszczelnione i zablokowane, przez co może w nie wnikać kurz, brud i piasek. To powoduje uszkodzenie lub całkowite zepsucie się sprzętu. Obecnie w firmach motoryzacyjnych produkuje się naprawdę wiele przekładni hydraulicznych, mechanicznych i elektronicznych, które mają pasować do wszelkiego rodzaju maszyn i silników.

Istnieje mnóstwo automatycznych lub ręcznych skrzyni biegów do samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, dlatego na pewno nie będziemy mieli trudności ze znalezieniem idealnej. Skrzynie biegów pełnią w pojazdach silnikowych naprawdę wiele funkcji. Ich podstawowe zadanie polega przede wszystkim na przekładaniu prędkości obrotowej silnika na prędkość jazdy. Dodatkowo umożliwia optymalne wykorzystanie mocy turbiny.

Ile kosztuje skrzynia biegów?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje skrzynia biegów? Warto wiedzieć, że cena naprawy skrzyni biegów zależy od konkretnego modelu i rodzaju uszkodzenia. Niestety wymiana starego modelu skrzyni biegów na nowy może bardzo nadszarpnąć portfel. W końcu w niektórych przypadkach rachunek ma nawet cztery cyfry!

Koszt prostej naprawy skrzyni biegów automatycznej z konwerterem wynosi średnio 800 zł. Natomiast cena wyregulowania skrzyni biegów z przekładnią dwusprzęgłową to około 1000 zł, a bezstopniowej skrzyni biegów CVT nawet 1500 zł. Na szczęście małe uszkodzenia, takie jak zepsucie się drobnego mechanizmu lub elementu nie kosztują klientów zbyt dużo. Natomiast jeśli awaria jest poważniejsza, czasami bardziej opłaca się kupić nową skrzynię biegów, zamiast oddawać ją do naprawy. Do ustalenia wydajności modelu będziemy potrzebowali znajomości specjalistycznej wiedzy technicznej.

Jakie są rozwiązania problemów ze skrzynią biegów?

Oczywiście wcale nie musisz wykonywać samodzielnie takich operacji jak naprawy skrzyni biegów. Skontaktowanie się z fachowcem to czasami najlepsza opcja, gdy nie potrafisz sam poradzić sobie z problemem. Zawsze możemy skorzystać z gwarancji w celu wymiany lub ewentualnej naprawy skrzyni biegów. Pamiętajmy, że im bardziej uszkodzony mechanizm, tym większa możliwość, że trzeba będzie zainwestować w nowe urządzenie.

Co więcej, regulowanie wielu podzespołów, do których należy siłownik stanowiący element techniki napędowej oraz sterownik skrzyni biegów jest o wiele trudniejsze i bardziej skomplikowane. Całkowita wymiana typowych części eksploatacyjnych może być o wiele bardziej opłacalna, szczególnie jeśli taśmy hamulcowe, uszczelki i tarcze sprzęgła zostały uszkodzone lub przetarte. Podsumowując, warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie skrzyni biegów, aby pojazd jeździł bardzo sprawnie i szybko. Zainwestujmy w profesjonalnie wyremontowany i sprawdzony model!