Jeśli nie interesujecie się budową samochodu, warto wiedzieć, że skrzynia biegów ma niebagatelne, a wręcz kluczowe znaczenie dla wielu konstrukcji w pojeździe mechanicznym. Jej głównym zadaniem jest przekazywanie mocy z silnika na koła oraz zmiana prędkości obrotowej. Stan mechaniczny skrzyni biegów zależy od poprawnej eksploatacji oraz regularnych przeglądów serwisowych.

Regeneracja skrzyń biegów manualnych - ile trzeba zapłacić za naprawę?

Regeneracja skrzyń biegów manualnych jest zdecydowanie prostsza niż w przypadku skrzyń automatycznych. Większość samochodów, które widzimy na polskich drogach, jest właśnie wyposażona w ręczną skrzynię biegów.

Od kilku lat dopiero możemy zaobserwować prawdziwy boom na „automaty”, które zachwycają precyzją działania i komfortem w trakcie długich podróży. Skrzynie ręczne są zdecydowanie mniej skomplikowane pod względem budowy technicznej. Mechanicy w warsztatach rzadko podają jednak klientom ostateczną cenę za naprawę bez wcześniejszego dokładnego demontażu i rozebrania części.

Najdroższa w tym przypadku będzie tak zwana robocizna, czyli przeprowadzenie regeneracji skrzyni. Demontaż i powtórny montaż skrzyni, może nas kosztować nawet 2500 zł, jeśli będzie się to wiązało z kilkugodzinną pracą przy danym aucie. Dodajmy do tego koszt wymiany oleju, czyli około 200 zł oraz wymianę sprzęgła, jeśli zajdzie taka potrzeba - to koszt blisko 500 zł. Kierowcy, którzy chcą naprawić skrzynię biegów manualną, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 4-5 tysięcy złotych.

Ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów?

W przypadku skrzyni - tak zwanych „automatów”- cennik jest już bardziej doprecyzowany i zdecydowanie wyższy, niż w przypadku typowych skrzyń manualnych. Regeneracja skrzyń biegów automatycznych to koszt od 5000 do nawet 15 000 zł. Tak szeroki przedział cenowy podyktowany jest wieloma czynnikami, w tym: liczbą usterek, modelem skrzyni, a także czasem potrzebnym na montaż skrzyni i wcześniejszy demontaż.

Kierowcy, którzy muszą naprawić skrzynię biegów automatyczną, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, tj. wymiana filtrów oraz oleju. Jeśli będzie wymagana dynamiczna wymiana środka smarującego, to koszt wyniesie dodatkowe 2000 zł. Niestety, trzeba będzie również zapłacić za wymianę mechatroniki oraz adaptację nowego oprogramowania sterującego skrzynią.

Cena regeneracji skrzyni automatycznej przeraża wielu kierowców, bowiem kompleksowa naprawa wraz z pracą specjalisty może z dużą łatwością stać się nawet 5-cyfrowa. Warto wiedzieć, że po naprawie skrzyni, trzeba ją poddać specjalnej regulacji, która sprawi, że jazda będzie komfortowa i bezpieczna.

Czy regeneracja skrzyń biegów się w ogóle opłaca?

Wiele zależy od tego, jakie posiadamy auto. Jeśli regeneracja skrzyń biegów będzie na tyle kosztowna, że końcowa cena będzie większa niż wartość pojazdu, to warto się zastanowić, czy w ogóle powinniśmy w nią inwestować. Gdy skrzynia biegów ulegnie bardzo poważnej awarii, można także skorzystać z pośredniego rozwiązania, czyli zakupu skrzyni z gwarancją rozruchową.

Regeneracja skrzyń biegów manualnych lub automatycznych jest bardzo droga, dlatego warto o nie zadbać już na wczesnym etapie eksploatacji. Istotna jest kontrola i jeśli zajdzie potrzeba wymiana oleju w skrzyni. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ważna jest także umiejętność odpowiedniego posługiwania się drążkiem zmiany biegów.

Aby utrzymać skrzynię biegów jak najdłużej w najlepszej kondycji, warto delikatnie zredukować przełożenia i nie zmieniać biegów bez wysprzęglania. Unikajmy także jazdy na wysokich biegach przy najniższych obrotach silnika. Regeneracja skrzyń biegów wymaga dużej wiedzy i zasobnego portfela właścicieli samochodów, dlatego zawsze wykonujemy naprawę w wyspecjalizowanych warsztatach.