Uważaj, co zostawiasz w samochodzie podczas upału. Te rzeczy mogą nie przetrwać

Opracowanie: 
  • Krzysztof Słomski
Dodaj w Google
Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • W Polsce nadchodzi fala upałów z temperaturami sięgającymi 40 st. C.
  • Wnętrze samochodu szybko się nagrzewa, a po godzinie może osiągnąć nawet 50 st. C.
  • Nie należy zostawiać w samochodzie elektroniki, leków, ani jedzenia, gdyż wysokie temperatury mogą je uszkodzić.
  • Przegrzanie elektroniki może prowadzić do uszkodzenia baterii i wyświetlaczy.
  • Leki i produkty spożywcze przechowywane w wysokiej temperaturze mogą stracić swoje właściwości lub stać się niebezpieczne dla zdrowia.

Jak szybko nagrzewa się wnętrze samochodu?

W takich warunkach wnętrze samochodu wystawionego na słońce zamienia się w prawdziwą szklarnię. Brak cyrkulacji powietrza sprawia, że już przy 25 st. C na zewnątrz temperatura w kabinie po 30 min przekracza 40 st. C, a po godzinie może dochodzić do 50 st. C. W ekstremalnych przypadkach, gdy auto stoi przy elewacji odbijającej światło, temperatura w środku potrafi osiągnąć nawet 70 st. C. Najgorętsze miejsca, takie jak deska rozdzielcza, mogą być jeszcze cieplejsze.
Dobitnie pokazuje to poniższa grafika.
Jak nagrzewa się auto
Auto Bild
Jak nagrzewa się auto

Czego lepiej nie zostawiać w samochodzie podczas upału?

Wielu kierowców korzysta z samochodu codziennie, więc przechowuje w nim wiele przedmiotów, które kiedyś mogą się przydać. Podczas upałów warto zrobić przegląd zawartości kabiny, zwłaszcza jeśli planujemy zostawić auto na dłużej na otwartym terenie. Pozostawienie niektórych przedmiotów w takich warunkach może mieć przykre konsekwencje. W niektórych przypadkach może skończyć się ich uszkodzeniem lub nawet zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Elektronika
Smartfony, laptopy, tablety czy powerbanki są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury. Przegrzanie może doprowadzić do uszkodzenia baterii (spuchnięcie, rozsadzenie obudowy) czy uszkodzenia wyświetlacza.
Ogólnie korzystanie ze smartfona w upalny dzień może być utrudnione, szczególnie gdy połączysz go z systemem samochodu, korzystając z nawigacji, a także masz uruchomione dodatkowe aplikacje w tle. Wtedy urządzenie może szybko mocno się nagrzać i ze względów bezpieczeństwa wyłączyć.
Niebezpieczne jest nawet pozostawienie pilota do bramy — tanie baterie mogą się wylać. Szczególnie narażone są urządzenia zamontowane tuż przy szybie, jak wideorejestratory czy nawigacje — temperatura w tym miejscu może przekraczać nawet 80 st. C.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Leki, kremy, spraye
Wysokie temperatury są również niebezpieczne dla leków, kremów oraz preparatów w sprayu. Pozostawienie farmaceutyków w nagrzanym samochodzie może sprawić, że stracą swoje właściwości, a niektóre z nich staną się wręcz groźne dla zdrowia. Leki wymagające chłodzenia powinny być transportowane w specjalnych opakowaniach termicznych i przechowywane w lodówce. Ostrzeżenia przed przegrzewaniem można znaleźć także na większości produktów w aerozolu, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury opakowania ciśnieniowe mogą ulec rozszczelnieniu.
Jedzenie i napoje
Zakupy spożywcze, zwłaszcza słodycze i produkty mleczne, nie powinny zostawać w rozgrzanym samochodzie. Nabiał szybko fermentuje, co prowadzi do pęcznienia i rozrywania opakowań — skutkiem mogą być trudne do usunięcia plamy i nieprzyjemny zapach. W otwartych napojach w wysokiej temperaturze szybko namnażają się bakterie, które mogą być groźne dla zdrowia.
Opracowanie: 
  • Krzysztof Słomski

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!